Pensja w złotych - kredyt tylko w złotych. Już za rok?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC/ fot. sxc.huKNF mówi stop kredytom w obcych walutach

Zarabiasz w złotówkach - dostaniesz kredyt wyłącznie w złotówkach? Komisja Nadzoru Finansowego nie wyklucza, że w przyszłości tak będzie. I to może już niedługo, bo jak mówi szef KNF w rozmowie z TVN CNBC, zaostrzona i zmieniona Rekomendacja S wejdzie w życie w przyszłym roku. Prezes NBP komentuje: - Bank Centralny popiera ten kierunek.

Kluza przyznaje, że jeśli KNF zarekomenduje przyznawanie kredytów wyłącznie w walucie, w której odnotowywane są dochody, to będzie to dotyczyć w szczególności kredytów na nieruchomości dla osób fizycznych. Firmy dotknie w mniejszym stopniu.

Za wysokie ryzyko

Skąd pomysł KNF? - Kredyty walutowe dla gospodarstw domowych na zakup nieruchomości są większe - co do kapitalizacji - niż kredyty na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Zwróćmy uwagę, jak dużej skali to nabrało - alarmuje szef Komisji. I dodaje, że jego zdaniem osoba niezarabiająca w obcej walucie obcej nie powinna kredytu w walucie obcej zaciągać.

Pytany, czy rekomendacja S zobliguje banki do kontroli tej sprawy, mówi: - Na pewno to powinno być sprawdzone. Jeśli wynik wskaże, że ktoś nie posiada dochodów w walutach obcych, jego ryzyko związane z ekspozycją walutową może być zbyt wysokie - uzasadnia.

Ostra rekomendacja

Pomysł rozważany jest w ramach aktualizowanej i zaostrzanej Rekomendacji S. Dokładnego terminu jej wprowadzenia szef KNF Stanisław Kluza nie podaje, ale wiadomo, ze będzie to rok 2011. Zmiany w Rekomendacji mają być jeszcze kilkakrotnie dyskutowane przez Komisję.

NBP chwali pomysły KNF (TVN CNBC Biznes)

Z informacji, które pojawiały się w mediach do tej pory wynika, że poprawki do Rekomendacji S miałyby ograniczać m.in. dostęp do kredytów w ten sposób, że zobowiązania finansowe klienta mogłyby stanowić maksymalnie 50 proc. jego dochodu, a banki nie mogłyby udzielić więcej kredytów w walutach obcych niż 50 proc. całkowitej wartości puli kredytów hipotecznych w danej instytucji finansowej.

NBP chwali kierunek zmian

Bank centralny popiera KNF w sprawie ograniczenia dostępności kredytów walutowych. Proszony w TVN CNBC o komentarz do słów Kluzy szef NBP Marek Belka, mówi: - Praktycznie nie będzie można brać kredytów w walutach. To drastyczne podejście.

Ale zaraz dodaje, że zaciąganie kredytów hipotecznych w obcej walucie jest niebezpieczne: - Udowodnił to ostatni kryzys. A poza tym, z punktu widzenia efektywności polityki pieniężnej kredyty walutowe podważają skuteczność działania Narodowego Banku Polskiego.

A Związek Banków Polskich się dziwi

Dziwi się natomiast przedstawiciel Związku Banków Polskich. - Dążenie do ograniczania kredytów walutowych jest troszeczkę zaskakujące w tym momencie, kiedy mówimy też, że w perspektywie kilku lat Polska ma szansę wejścia do strefy euro - mówi Jacek Furga, z komitetu ds. finansowania nieruchomości ZBP.

- Tym bardziej, że w ocenach KNF, portfel kredytów w euro dzisiaj jest portfelem o wyższej jakości niż portfel kredytów zlotowych - dodaje.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC/ fot. sxc.hu