Pensja minimalna dla artysty. 800 zł za wystawę

Najnowsze

sxc.hu800 zł brutto za udział w wystawie zbiorowej, 3700 za udział w ekspozycji indywidualnej

800 zł brutto za udział w wystawie zbiorowej, 3700 zł za udział w ekspozycji indywidualnej - to wysokość minimalnych wynagrodzeń dla artystów określonych w podpisanym w poniedziałek porozumieniu pomiędzy Obywatelskim Forum Sztuki Współczesnej i czterema instytucjami.

Porozumienie zostało podpisane w Warszawie przez Katarzynę Górną z Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej, dyrektorkę Zachęty Narodowej Galerii Sztuki Hannę Wróblewską, dyrektorkę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joannę Mytkowską, wicedyrektorkę Muzeum Sztuki w Łodzi Małgorzatę Ludwisiak i Karolinę Sikorską - zastępczynię dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Artysta nagrodzony

Jak tłumaczyła w poniedziałek Katarzyna Górna, zawarte w porozumieniu zapisy mają pomóc artystom i chronić ich przed sytuacją, w której przeznacza się budżet na zorganizowanie wystawy, ale nie płaci się artystom za ich udział w ekspozycji.

Kilka miesięcy temu głośno było o wystawie "British British Polish Polish" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i proteście części artystów, którzy udostępnili swoje prace na wystawę, a którym nie zapłacono.

Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej rozpoczęło więc negocjacje z instytucjami i galeriami sztuki w sprawie uregulowania zasad współpracy pomiędzy instytucjami a artystami.

Pensja minimalna

Treść zawartego w poniedziałek porozumienia określa wysokość minimalnych kwot wypłacanych artystom za udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, wysokość tych kwot jest ustalana podczas obustronnych negocjacji Obywatelskiego Forum z poszczególnymi instytucjami. Wynagrodzenia mogą więc rosnąć, ale głównym celem porozumienia jest zagwarantowanie wypłacania artystom stawek minimalnych.

Jak określono w porozumieniu, minimalne wynagrodzenie za udział w wystawie zbiorowej w 2014 roku nie będzie niższe niż 800 zł brutto. Minimalne wynagrodzenie za udział w "małej wystawie indywidualnej" (tzw. project roomu - jedna sala) w 2014 r. ma nie być niższe niż 1200 zł. 3700 zł to wysokość minimalnego wynagrodzenia za udział w dużej wystawie indywidualnej w 2014 r.

Dotyczy to wystawiania dzieł wypożyczanych bezpośrednio od twórców i artystów. Wynagrodzenie nie będzie zawierać innych kosztów np. kosztów produkcji pracy, transportu, przejazdu etc.

Akcja dobrowolna

Porozumienie ma formułę otwartą. Jak poinformowała Katarzyna Górna, porozumienie na razie podpisały cztery instytucje, ale gotowość zgłosiły już Centrum Sztuki Współczesnej w Bytomiu i Galeria Arsenał w Białymstoku.

Popisany w poniedziałek dokument ma być wstępem do zawarcia nowego kontraktu społecznego - Paktu dla Artystów i Artystek, który ma być "rozwinięciem" Paktu dla Kultury.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu