Pendolino w 2014 r. Minister gwarantuje

Najnowsze

Aktualizacja:
WikipediaPendolino za dwa lata w Polsce?

Szybkim pociągiem Pendolino pojedziemy z Gdańska do Warszawy w 2014 roku - zapowiedział szef resortu transportu Sławomir Nowak. - Gwarantuję - zapewnił minister.

W środę Nowak poinformował, że linia kolejowa dużej prędkości z Warszawy do Poznania i Wrocławia jednak nie powstanie przed 2030 rokiem. Według wcześniejszych zapowiedzi rządu, linia miała być gotowa w 2020 roku. Nowak wyjaśnił, że kolej będzie się teraz skupiać na rewitalizacji istniejących linii, a nie ”na kosztownych marzeniach”. Szacowany koszt budowy linii sięgał 20 mld zł.

- To, co będziemy budowali, to koleje dużych prędkości 200-230 km/godz. na konwencjonalnych liniach między północą a południem Polski - powiedział w piątek Nowak w Polskim Radiu. - To będziemy w Polsce wprowadzali w 2014 roku - dodał minister.

- Pojedziemy szybkim pociągiem Pendolino z Gdańska do Warszawy, a dalej do Katowic i Krakowa. I to będzie. To państwu gwarantuję, że to będzie - zapewnił Nowak.

Pomarzyć można

Jak tłumaczył, są dwa rodzaje kolei dużych prędkości: rozwijające prędkość 200-230 km/h - jak Pendolino, które mogą jeździć po konwencjonalnych torach oraz rozwijające prędkość 300-350 km/godz., które wymagają specjalnego toru i odpowiednio przystosowanych dworców. Jak podkreślił, ten drugi projekt jest dziś w polskich warunkach ”nieopłacalny”.

Zaznaczył, że ”warto mieć marzenia”, i wtedy, kiedy będzie nas na to stać, warto wrócić do sprawy budowy kolei prędkości 300-350 km/godz.

baj/tr/k

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia