Pendolino dojedzie na czas? Pociągi na torach w grudniu

[object Object]
Pendolino dojedzie na czas? Pociągi na torach w grudniu TVN24 BiS
wideo 2/6

Urząd Transportu Kolejowego pozytywnie ocenia wniosek Alstomu o wydanie homologacji dla Pendolino - dowiedziała się w UTK TVN24 Biznes i Świat. Oznacza to, że nowoczesne pociągi wyjadą na polskie tory 14 grudnia.

Urząd sprawdził już większość dokumentów jakie dostarczył Alstom. Na końcowym etapie procesu UTK nie stwierdził przeszkód do wpuszczenia Pendolino na polskie tory. Ostateczna decyzja ma zapaść w ciągu trzech, czterech tygodni.

Kolejne dokumenty

Z informacji TVN24 Biznes i Świat wynika, że UTK poprosił producenta Pendolino o kilka dodatkowych dokumentów, ale nie powinny one przesądzić o wydaniu decyzji. Cały proces zakończy się przed końcem września. Wtedy UTK poinformuje ostatecznie czy Pendolino może jeździć po polskich torach. PKP Intercity w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat zapewniło, że jeśli UTK wyda pozytywną decyzje we wrześniu wówczas pociągi Pendolino wyjadą na tory zgodnie z planem 14 grudnia. Obecnie w Polsce jest już 13 z planowanych 20 pociągów.

Ogromny przetarg

Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

Polacy są gotowi na Pendolino? Komentuje Czesław Warsewicz
Polacy są gotowi na Pendolino? Komentuje Czesław WarsewiczTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/km / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości