Pekao wypowiada kredyt PBG i Hydrobudowie

Najnowsze

tvn24Bank Pekao wypowiedział umowę kredytową PBG i Hydrobudowie

Firmy budowlane PBG i Hydrobudowa otrzymały od banku Pekao wypowiedzenie umowy kredytowej. Bank podjął taką decyzje, ze względu na zagrożenie upadłością spółek. To już kolejne wypowiedziane kredyty przez bank obu firmom od momentu, kiedy złożyły wnioski o upadłość układową.

PBG i Hydrobudowa Polska otrzymały od Pekao wypowiedzenie umowy kredytu z 2010 r. który pozwolił na realizację inwestycji związanej z budową autostrady A-4 Tarnów-Rzeszów na odcinku od węzła Krzyż do węzła Dębica Pustynia. W piątek spółki poinformowały w komunikatach, że umowa została wypowiedziana z uwagi na zagrożenie upadłością kredytobiorcy. Należność banku na dzień 11 czerwca 2012 r. wynosiła 161 581 887,64 zł.

Konsekwencje upadłości

Niedawno PBG otrzymało od banku Pekao wypowiedzenie umowy kredytu z 2009 r., a osiem spółek z grupy PBG dostało od Raiffeisen Bank Polska zawiadomienie o wypowiedzeniu umowy o limit wierzytelności z 2007 r. Z kolei PBG i spółki zależne otrzymały zaś niedawno od Nordea Bank Polska, BZ WBK, HSBC, Raiffeisen Bank Polska i BGŻ wypowiedzenie umów kredytowych, a fundusze PKO TFI i KBC TFI zażądały natychmiastowego wykupu obligacji PBG wraz z odsetkami, przy czym PKO TFI wezwało do wykupu obligacji o łącznej wartości nominalnej 40 mln zł plus odsetki. W ubiegłą środę umowy kredytowe wypowiedziały PBG banki: HSBC Bank Polska, BGŻ, ING Bank Śląski oraz Polski Bank Przedsiębiorczości.

Upadłość układowa

13 czerwca Sąd Rejonowy w Poznaniu ogłosił upadłość PBG z możliwością zawarcia układu. Dwa dni wcześniej Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił natomiast o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu. W ubiegłym tygodniu zarządy PBG, Hydrobudowy i Aprivii, spółek należących do grupy PBG, złożyły wnioski o ogłoszeniu upadłości układowej. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy.

Grupa PBG zajmuje się m.in. inwestycjami infrastrukturalnymi, w tym budową dróg i autostrad, inwestycjami energetycznymi i paliwowymi. Konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine była głównym wykonawcą Stadionu Narodowego.

Autor: km/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24