Pekao w rękach kobiety

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Alicja Kornasiewicz zasiądzie w fotelu prezesa Pekao SA

W poniedziałek Alicja Kornasiewicz oficjalnie zostanie pełniącą obowiązki prezesa banki Pekao S.A. Wybrana na następczynię Jana Krzysztofa Bieleckiego Kornasiewicz "pełnym" prezesem dostanie po zyskaniu zgodny Komisji Nadzoru Finansowego, co jednak wydaje się formalnością.

Od momentu rezygnacji przez Bieleckiego z szefowania drugiego największego banku w Polsce po koniec listopada 2009 roku p.o. prezesa jest Luigi Lovaglio, pierwszy wiceprezes spółki. W poniedziałek przekaże tę funkcję Alicji Kornasiewicz, która oficjalnie prezesem zostanie po uzyskaniu akceptacji KNF.

To stanowisko zaproponowała jej w styczniu rada dyrektorów grupy UniCredit - właściciela Pekao SA.

Rynek radzi

Rynek chciałby, aby Pekao SA znalazł nowy punkt równowagi między wzrostem a dochodowością. Jeśli bank będzie bronił jedynie poziomu marż, to może zostać w tyle za innymi, którzy będą pozyskiwać aktywnie klientów powierża o kornasiewicz

- Rynek chciałby, aby Pekao SA znalazł nowy punkt równowagi między wzrostem a dochodowością. Jeśli bank będzie bronił jedynie poziomu marż, to może zostać w tyle za innymi, którzy będą pozyskiwać aktywnie klientów - dodaje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Andrzej Powierża, analityk Domu Maklerskiego Banku Handlowego.

W opinii Marcina Materny, analityka Millennium Domu Maklerskiego, wyzwaniem dla nowego prezesa będzie zwiększenie udziału w bankowym rynku przy jednoczesnej dobrej ocenie ryzyka. - PKO BP będzie się „rozpychać“, Pekao SA powinno iść tą samą drogą - uważa ekonomista.

Alicja Kornasiewicz jest szefem banku inwestycyjnego UniCredit CAIB w Polsce i Austrii. W latach 1997-2000 zajmowała stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. W latach 1989-1991 była posłem w Sejmie kontraktowym, wybranym z listy Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24