Pekao: stabilne zyski i ryzyko pod kontrolą

Najnowsze

TVN24620 mln zysku netto w III kwartale to dobry wynik - ocenia rynek

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w trzecim kwartale 2009 roku spadł do 620,5 mln zł z 841,4 mln zł rok wcześniej. Jednak zysk banku okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 540 mln zł. Zyski banku rosną stabilnie a ryzyko jest pod kontrolą - zapewniają jego przedstawiciele.

Wszystkie składniki wyniku banku były zgodne z oczekiwaniami analityków. Nieco niższe od średniej prognoz PAP okazały się odpisy na złe kredyty.

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w okresie trzeciego kwartału 2009 roku 151,2 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem odpisów na poziomie 181 mln zł.

- Myślę, że trend w rezerwach będzie potwierdzony w IV kwartale 2009 roku i nie spodziewamy się pogorszenia w 2010 roku - powiedział wiceprezes Pekao Luigi Lovaglio podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Po pierwsze: kontrola kosztów

Dodał, że oczekuje dalszego stabilnego wzrostu zysku przy stałej kontroli kosztów.

- W III kwartale pokazujemy wzrostowy trend zysku netto, a koszty mamy pod kontrolą. Wskaźnik kosztów do dochodów w III kwartale jest na poziomie 50 proc., wyniki są pozytywne dzięki aktywnemu zarządzaniu bilansem i kosztami - powiedział Lovaglio.

Wskaźnik kosztów do dochodów w okresie 3 kwartałów 2009 roku wynosił 52,3 proc., podczas gdy rok wcześniej 47,9 proc.

Współczynnik wypłacalności grupy wynosi 15,3 proc., a marża odsetkowa netto po III kwartałach wynosi 3,5 proc.

Lovaglio poinformował, że bank liczy na powrót do wzrostów kredytów dla korporacji.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24