PE: Publiczna TV z napisami

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Niesłyszący też będą mogli oglądać TV

Napisy do wszystkich nadawanych programów powinny wprowadzić telewizje publiczne krajów UE - zaapelował Parlament Europejski. Autorką oświadczenia, które poparło większość europarlamentarzystów, była polska eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg (SLD).

Pisemne oświadczenie, za którym głosowało 427 na 784 zasiadających w Parlamencie Europejskim, nie ma jednak mocy prawnej. Jest jedynie apelem do Komisji Europejskiej, aby ta przedstawiła projekt regulacji, która zobowiąże telewizje publiczne członków Wspólnoty do wprowadzenia napisów. Miałyby one pojawiać się podczas wszystkich programów - także tych na żywo.

Zdaniem eurodeputowanych, jest to możliwe dzięki postępowi technologicznemu, co udowadnia telewizja BBC. Zobowiązała się ona, że od kwietnia br. wprowadzi napisy do całości swojej oferty.

83 mln Europejczyków z problemami ze słuchem

Aż 83 mln osób w Europie dotkniętych jest częściową lub całkowitą utratą słuchu - tak eurodeputowani uzasadniają swoją decyzję. Ponadto przekonują oni, że w starzejącym się społeczeństwie europejskim liczba ta będzie rosnąć. Napisy mają umożliwić korzystanie tym osobom z oferty telewizji publicznych. Ponadto będą pomagać w nauce języków obcych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24