PE chce raportu o efektach gazu łupkowego

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wydobycie okaże się szkodliwe?

Parlament Europejski spodziewa się na jesieni raportu KE ws. oddziaływania na środowisko wydobycia gazu łupkowego oraz emisji CO2. Szef komisji ds. środowiska w PE zapowiedział, że potem odbędzie się w Parlamencie debata.

- Parlament Europejski zwrócił się do Komisji Europejskiej o zbadania oddziaływania wydobycia gazu łupkowego na środowisko i emisji CO2. (...) Musimy (...) zobaczyć, jak zakwalifikujemy tę nową technologię - powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli szef komisji ds. środowiska w PE, niemiecki eurodeputowany Jo Leinen.

Przypomniał, że w UE obowiązuje dyrektywa o jakości paliwa - kwalifikująca je ze względu na emisję CO2. - Potrzebujemy też podobnego uregulowanie w przypadku energii, żeby nie przeciwdziałać temu, co robimy w polityce klimatycznej i środowiskowej - dodał. PE spodziewa się takiego raportu KE na jesieni. - Potem będziemy mielić debatę w PE i zobaczymy, z jakimi wyjdziemy inicjatywami - podkreślił Leinen.

Powiedział też, że trzeba również zbadać skutki szczelinowania na środowisko - teraz w ten sposób przede wszystkim wydobywa się gaz łupkowy. - Trzeba osądzić, czy możemy zaakceptować tę metodę, czy też nie - podkreślił. Dodał, że trzeba sprawdzać też inne technologie.

Wydobycie gazu łupkowego metodą tzw. kruszenia hydraulicznego jest, według organizacji ekologicznych, szczególnie szkodliwe dla środowiska, gdyż wymaga rozbijania skał podziemnych przez tłoczenie wielkich ilości wody razem z różnymi chemikaliami.

Wobec sprzeciwu ekologów wydobycia gazu zakazano np. we Francji. Unia Europejska nie ma jednak obowiązujących wszystkie kraje członkowskie regulacji w tej sprawie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24