PayPal wychodzi z eBay'a i zadebiutuje na giełdzie

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatPayPal wychodzi z eBay'a i zadebiutuje na giełdzie

Władze spółki eBay zatwierdziły plan oddzielenia eBay'a od PayPal. Chcą w ten sposób wyprowadzić ze struktur spółki koncern oferujący internetowy system płatniczy. Według planów PayPal trafi na giełdę w 2015 roku jako niezależne przedsiębiorstwo.

Rada Nadzorcza spółek przekonuje, że ta decyzja to najlepsza droga do rozwoju dla obu koncernów. e"Bay i PayPal to dwie wielki firmy, które zajmują czołowe pozycje w globalnym handlu i płatnościami - mówi John Donahoe, prezes eBay Inc.

- Przez ponad dekadę eBay i PayPal wzajemnie korzystały z tego, że były częścią jednej firmy i tworzyły znaczącą wartość dla akcjonariuszy. Jednak dokładna ocena strategiczna obu marek pokazuje, że utrzymanie razem eBay i PayPal dłużej niż do końca 2014 roku będzie dla nich mniej korzystne - tłumaczy prezes.

Będzie lepiej?

Jego zdaniem eBay i PayPal będą bardziej konkurencyjne, gdy będą działały oddzielnie. - Jako niezależne firmy będą miały dodatkową elastyczność w poszukiwaniu nowych możliwości rynkowych i partnerskich. Wierzymy, że rozdzielenie eBay i PayPal od 2015 roku będzie najlepsze dla każdego z tych biznesów, a także stworzy dodatkową wartość dla akcjonariuszy - wyjaśnia Donahoe. Władze spółki chcą, aby transakcja podziału zakończyła się najpóźniej w drugiej połowie 2015 roku. Prezesem nowej spółki zajmującej się handlem w internecie będzie Devin Wenig, obecny prezes eBay Marketplaces.

- Od kiedy Devin dołączył do naszej spółki trzy lata temu, eBay stale zwiększał zdolności do tworzenia nowych rozwiązań e-commerce i zapewnił długoterminowy wzrost - tłumaczy decyzję Donahoe. Natomiast na czele oddzielonej spółki PayPal już po rozdzieleniu stanie Dan Schulman, który wcześniej był prezesem m.in. w American Express. Pełnił również dyrektorskie funkcje w Virgin Mobile. - Dan ma kompleksowe umiejętności poparte udokumentowanymi sukcesami, których dokonał w firmach technologicznych - zachwala Donahoe.

Reakcja giełdy

Na tę informację natychmiast pozytywnie zareagowali inwestorzy na amerykańskiej giełdzie. Wraz ze startem notowań akcje eBay zyskały na wartości o ponad 6,5 proc.

Liderzy branży

eBay jest światowym liderem internetowego handlu. Ma blisko 150 mln aktywnych klientów. Oferuje konsumentom na całym świecie ponad 700 mln aktywnych aukcji. Około 75 proc. są nowymi aukcjami. eBay w 2002 roku kupił PayPal za 1,5 mld dolarów i zastąpił dotychczasowy system płatności Billpoint. Od tego czasu PayPal rok rocznie powiększał przewagę nad konkurencją, aby zupełnie zdominować rynek. PayPal jest światowym liderem rynku płatności cyfrowych. Ma ponad 152 mln aktywnych kont, a liczba rachunków w ostatnim kwartale wzrosła (rok do roku) o 15 proc. Przychody firmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o 19 proc. (rok do roku) i wyniosły 7,2 mld dolarów.

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl