Pawlak ugrał na reformie coś dla rolników

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Ubezpieczeni w KRUS nie stracą na częściowych emeryturach - mieli uzgodnić koalicjanci

W przypadku ubezpieczonych w KRUS skorzystanie z częściowej emerytury nie spowoduje obniżenia docelowej emerytury po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego - takie zdanie, według PAP, znalazło się w spisanych między PO i PSL ustaleniach dotyczących reformy emerytalnej.

Dokument o nazwie "Ustalenia dotyczące podnoszenia wieku emerytalnego i wprowadzenia emerytur częściowych oraz wsparcia polityki prorodzinnej z dn. 28.03.2012" mówi o warunkach kompromisu zawartego w koalicji.

(...) w przypadku ubezpieczonych w KRUS, skorzystanie z częściowej emerytury nie spowoduje obniżenia docelowej emerytury po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego (...) z porozumienia koalicjantów

W dokumencie zawierającym warunki porozumienia koalicjantów, w punkcie mówiącym o tym, że "wysokość emerytury częściowej wyniesie 50 proc. (na dzień ustalenia prawa do emerytury częściowej)" widnieje podpunkt A stanowiący, że "w przypadku ubezpieczonych w KRUS, skorzystanie z częściowej emerytury nie spowoduje obniżenia docelowej emerytury po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego".

W Sejmie trwa dziś debata nt. referendum w sprawie reformy emerytalnej. Premier mówił z sejmowej mównicy m.in.: - Możemy przegłosować w referendum, że nie podnosimy wieku emerytalnego. Ale nie przegłosujemy długości życia człowieka.

CZYTAJ WIĘCEJ O DEBACIE

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24