Pawlak ostrzega: grozi nam gazowy kryzys

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pawlak zaniepokojony

Od początku przyszłego roku Polska może mieć problemy z dostawami gazu i trzeba rozważyć działania kryzysowe - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak w rozmowie z radiem TOK FM.

- Dzisiaj sytuacja wskazuje jednoznacznie na potrzebę rozważenia działań o charakterze kryzysowym - powiedział Pawlak, komentując fiasko polsko-rosyjskich rozmów rządowych o umowie gazowej, które są prowadzone od kwietnia. Kolejna runda tych rozmów pod koniec zeszłego tygodnia nie zakończyła się parafowaniem umowy, jak oczekiwało Ministerstwo Gospodarki.

- Może być tak, że od początku przyszłego roku będzie problem ze zbilansowaniem dostaw gazu. Wiadomo, że dostawy gazu z Kataru będą dopiero w 2014 roku. A więc w latach 2010-2013 będą niedobory dostaw gazu, jeśli nie nastąpi porozumienie w zakresie dostaw ze stroną rosyjską w ramach porozumienia rządowego - tłumaczył swoje obawy wicepremier. Dodał, że podczas ostatniej rundy negocjacji "strona rosyjska znalazła jeszcze kilka tematów do dyskusji i w tych okolicznościach trzeba brać pod uwagę różne warianty rozwoju sytuacji".

Czego dodatkowo zażądali Rosjanie - Pawlak nie ujawnił. Zapowiedział, że kolejna runda rządowych negocjacji odbędzie się prawdopodobnie pod koniec sierpnia - pisze serwis "Gazety Wyborczej".

Źródło: wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24