Pawlak: O liniowy zapytam Tuska

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24"Nie komentuję informacji z drugiej ręki"

Wicepremier Waldemar Pawlak jest zaskoczony propozycją PO, by do 2010 roku wprowadzić podatek liniowy, o czym informował w piątek premier. - Donald Tusk nie wspominał o tym dotychczas, ani na posiedzeniach rządu, ani koalicji.

Na pytanie dziennikarzy, czy PSL będzie się sprzeciwiał wprowadzeniu podatku liniowego, Pawlak odpowiedział: - Od pana premiera jeszcze takiej propozycji nie słyszałem, więc podarujmy sobie odrobinę luksusu i czasu na dodatkowe konsultacje.

- Na razie mam tylko informacje z drugiej ręki. Pan premier Tusk nie sygnalizował tego typu pomysłu na posiedzeniach rządu, czy koalicji do tej pory - dodał

Od pana premiera jeszcze takich propozycji nie słyszałem, więc podarujmy sobie odrobinę luksusu i czasu na bezpośrednie konsultacje Pawlak o liniowym

Tusk powiedział w RMF FM, że w niedzielę zostanie ogłoszony precyzyjny kalendarz dojścia do podatku liniowego. Ma to nastąpić w 2010 roku, "a w najgorszym przypadku - rok później".

[PRZECZYTAJ, CO TUSK MÓWIŁ O PLANACH WPROWADZENIA PODATKU LINIOWEGO]

Zamiar wprowadzenia podatku liniowego potwierdził minister finansów Jacek Rostowski w rozmowie z "The Wall Street Journal Polska".

Projekt liniowego na finiszu

Z kolei Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że jest szansa, by podatek liniowy funkcjonował w 2010 roku. - Jest to związane przede wszystkim z konsekwencjami dla budżetu państwa. Wprowadzenie tego rozwiązania wymusza potrzebę zaoszczędzenia kilku, a właściwie kilkunastu miliardów złotych w budżecie - wyjaśniał szef klubu PO.

Dodał, że prace nad projektem już trwają. - Wiem, że na ukończeniu są ostatnie kwestie związane z konkretnymi efektami wprowadzenia podatku liniowego. Informacje jakoby to miałaby być 19-to procentowa stawka, są nieprawdziwe - zapowiedział Chlebowski.

"Prace nad podatkiem liniowym już trwają"TVN24

Przed wyborami poseł PO zapowiadał, że Platforma chce wprowadzenia liniowego, 15-procentowego podatku PIT z ulgą prorodzinną i kwotą wolną od podatku. Po wyborach powiedział, że "nie ma możliwości odejścia od podatku liniowego. On był, jest i będzie fundamentem Platformy Obywatelskiej".

Z kolei wiceszef klubu PO Grzegorz Dolniak powiedział. że podatek liniowy jest sztandarowym pomysłem PO i musi być zrealizowany. - Nie wyobrażam sobie żebyśmy mieli od tego odstąpić. To tylko kwestia ścieżki, którą się posłużymy, aby osiągnąć to co obiecaliśmy Polakom - zaznaczył.

[WIĘCEJ O POMYŚLE PO]

To nie jest nowy pomysł. Będziemy przekonywać PSL do dobrych rozwiązań, tak aby w żadnym stopniu grupa wyborców, którą reprezentuje PSL nie czuła się w tej materii pokrzywdzona Grzegorz Dolniak o ilioniowym

Wiceszef klubu PO przyznał, że nie wyobraża sobie aby projekt podatku liniowego, był realizowany samodzielnie, bez PSL.

PSL gotowe do rozmów

Według wiceszefa PSL Jana Burego, Stronnictwo jest gotowe do dyskusji z koalicjantem w każdej sprawie, w tym także o podatku liniowym. Nie wykluczył, że po rozmowach z PO Ludowcy zgodzą się na kompromisowe propozycje dotyczące tej propozycji.

- Potrzeba wielu rozmów i dokładnej analizy wprowadzonych zmian. Może uda się znaleźć to coś, co nas w tej sprawie łączy. Nie jesteśmy przywiązani do tego, żeby w Polsce były trzy skale podatkowe - zaznaczył Bury.

Dodał, że PO i PSL umówiły się, że w sprawach trudnych będą szukać kompromisu.

Wcześniej na antenie TVN CNBC Biznes Bury zaznaczał, że w umowie koalicyjnej nie było mowy o wprowadzeniu podatku linioweg. - Wiemy, co nas dzieli. Będziemy starali się dojść do porozumienia - zapowiadał. [ZOBACZ WIĘCEJ]

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24