Pawlak: Liniowy tak, ale pod warunkiem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPawlak o liniowym i KRUSie

PSL nie wyklucza poparcia podatku liniowego, ale pod pewnymi warunkami. Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział TVN CNBC Biznes, że warunkiem poparcia zmian podatkowych jest utrzymanie ulgi na dzieci i wprowadzenie ulgi dla najmniej zarabiających. Podkreślił, że ostateczna decyzja co do terminu wprowadzenia podatku zależy od ministra finansów.

- Od dawna mówiliśmy, że dla nas ważny jest charakter podatku. Jeżeli jest kwota wolna i ulga rodzinna, to czy ten podatek nazwiemy liniowym czy pierwiastkowym, czy w jakiś inny elegancki sposób, to ma to już drugorzędny charakter. Wydaje się, że Platforma w takim kierunku przedstawia swoje propozycje - powiedział Pawlak.

Zgodę na wprowadzenie podatku liniowego potwierdził także w środę w RMF FM Eugeniusz Kłopotek z PSL. - Jeśli ma być kwota wolna od podatku większa i mają być ulgi prorodzinne zachowane, to dlaczego nie? - podkreślił. Jego zdaniem, liniowy mógłby obowiązywać już od 2009 r. - Moim zdaniem, jeżeli już, to trzeba się brać z tym bykiem za rogi pierwszego stycznia 2009 r. - powiedział.

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk zapowiedział, że wprowadzenie przez rząd podatku liniowego jest możliwe od 2011 r. [CZYTAJ WIĘCEJ] Projekt ustawy o podatku liniowym ma trafić pod obrady Sejmu, zgodnie ze "wstępnym porozumieniem" koalicji PO i PSL, po wyborach prezydenckich w 2010 r.

Wcześniej Tusk również opowiadał się za zachowaniem ulgi prorodzinnej i kwoty wolnej od podatku w przypadku wprowadzenia podatku liniowego.

Zreformują KRUS?

Wicepremier Waldemar Pawlak zapewnił też TVN CNBC Biznes, że między PO i PSL nie ma również różnicy zdań, jeśli chodzi o reformę KRUS. A za trzy tygodnie PSL ma przedstawić do oceny projekty i propozycje dotyczące reformy Kasy.

- Tu nie ma żadnych negocjacji. Jeżeli chodzi o KRUS, to mamy podobne zdanie - mówił. Wyjawił, że przede wszystkim należy rozwiązać problem związany z osobami, które mają duże powierzchnie gospodarstw.

- W tym przypadku składka powinna być zróżnicowana. Również emerytury z tego tytułu powinny być zróżnicowane. Jeżeli ktoś będzie więcej płacić, to powinien mieć w oczywisty sposób prawo do uzyskania lepszej emerytury - zaznaczył.

Wcześniej szef klubu PO mówił, że reforma KRUS-u jest konieczna, ponieważ "jest to zły system". - Nikt tego nie uczynił, a my chcemy rozpocząć tę reformę - podkreślił. Z kolei w połowie kwietnia minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział, że jego resort pracuje nad wstępnymi założeniami do zmian w systemie rolniczego ubezpieczenia.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES