Pawlak: Iran to niepewny partner

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pawlak: Iran to niepewny partner

- Decyzja zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa nt. wstępnego porozumienia z Iranem w sprawie importu gazu była trochę ryzykowna - powiedział w "Sygnałach Dnia" wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Wicepremier uważa, że choć Iran ma bardzo duże zasoby gazu, to jednak - z polskiej perspektywy - gazu można poszukiwać "trochę bliżej". Pawlak mówił, że inicjatywy (dot. dywersyfikacji dostaw gazu - red.) prezydenta i poprzedniego rządu lokowały poszukiwania gazu "trochę bliżej, w krajach o bardziej stabilnej pozycji w (...) relacjach międzynarodowych".

Pawlak powiedział w czwartek, że zwracał się z prośbą do poprzedniego zarządu PGNiG o informację nt. współpracy z Iranem. Zarząd, na którego czele stał do zeszłego tygodnia Krzysztof Głogowski, miał go zapewnic, że rozmowy z Irańczykami były "wstępnym rozpoznaniem możliwości". Spółka czeka teraz na decyzję polityczną, tym bardziej, że w międzyczasie zmienił się zarząd PGNiG.

- Myślę, że będzie czas na przeprowadzenie rozmowy. Premier powołał pod swoim kierownictwem specjalny zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego. Myślę, że to jest właśnie temat na posiedzenie takiego zespołu i na podjęcie decyzji - powiedział Pawlak.

PGNiG chce współpracować z Iranem

Na początku lutego PGNiG poinformowało, że podpisało w Teheranie list intencyjny z Iranian Offshore Oil Company w zakresie współpracy dotyczącej zagospodarowania już odkrytych irańskich złóż gazu i kondensatu.

Spółka nie podała szczegółów, ale pod koniec lutego irańska agencja informacyjna ISNA poinformowała, że polski koncern ma zainwestować w Iranie 1 mld USD w projekty eksploatacji ropy i gazu na złożu o szacowanych zasobach 100-250 mld m sześciennych gazu i 100-200 mln ton ropy. Według tych doniesień, Iran zaproponował też dostawy do przyszłego polskiego terminala gazu skroplonego.

Iran ma drugie po Rosji złoża gazu ziemnego na świecie, więc możliwość uczestniczenia w ich eksploatacji budzi zainteresowanie wielu firm. Na początku marca szwajcarska spółka EGL powiadomiła o podpisaniu wielomiliardowego kontraktu na kupno gazu od irańskiej państwowej firmy gazowej NIGEC (National Iranian Gas Export Company).

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24