Pawlak: Bez nacisków i histerii umowa będzie szybko

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Waldemar Pawlak znów namiesza?

- Jeśli nie będzie zbędnych nacisków ani histerii, to szybko dojdzie do porozumienia między PGNiG a Gazpromem w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski - zapowiedział wicepremier Waldemar Pawlak. Dodał, że spółki wypracowały obiecującą propozycję porozumienia.

- Spółki, z tego co wiem, rozmawiają i wydaje się, że jest bardzo obiecująca oferta struktury porozumienia między spółkami. Wydaje mi się, jeżeli nie będzie zbędnych nacisków czy histerii, to szybko dojdzie do porozumienia - powiedział Pawlak.

Odnosząc się do środowego spotkania z przedstawicielami spółek zaznaczył, że "wysłuchaliśmy tylko informacji z PGNiG i opinii Gazpromu. Z tego co wiem sprawy się nie zakończyły i dalej jest rozmowa między spółkami".

W środę z Pawlakiem spotkał się prezes PGNiG Michał Szubski oraz wiceprezes Gazpromu i prezes Gazpromu Export Aleksandr Miedwiediew. Wcześniej obradowała rada nadzorcza EuRoPol Gazu, operatora gazociągu Jamał, którym z Rosji przez Polskę gaz płynie na Zachód. Rada powołała tymczasowo Szubskiego i Miedwiedewa na prezesa i wiceprezesa spółki. Spodziewano się, że na radzie będzie rozstrzygnięta kwestia stawek tranzytowych dla rosyjskiego gazu, która blokuje kontrakt na dodatkowe dostawy gazu.

Gazowe przeciąganie

Polska od kilku miesięcy rozmawia z Rosją o zwiększeniu dostaw gazu przez Gazprom. Chodzi o ich zwiększenie do 10,2 mld m sześc. rocznie oraz przedłużenie ich o 15 lat - do 2037 roku. Od początku 2009 roku nie otrzymujemy gazu, który wcześniej dostarczało nam RosUkrEnergo (2,3 mld m sześc. rocznie). Mimo że przygotowane jest porozumienie międzyrządowe w tej sprawie, to nie zostało ono jeszcze zatwierdzone przez rząd.

Wicepremier Pawlak mówił w grudniu ub. r., że stanie się to dopiero, gdy porozumieją się spółki PGNiG i Gazprom. W piątek Pawlak pytany, czy zmiana w zarządzie EuRoPol Gazu przyspieszy porozumienie, odparł: To jest decyzja PGNiG i Gazpromu, z tego co wiem poparta przez wszystkich udziałowców, także Gas-Trading. Niewątpliwie jest to dobry znak, że akcjonariusze porozumieli się co do zmian i uzyskały one 100-procentowe poparcie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24