Pasażerowie złożyli skrzydła

Najnowsze

TVN24Regularne linie tracą pasażerów, ale coraz więcej osób lata czarterami

Polskie porty lotnicze w pierwszej połowie tego roku w ruchu regularnym i czarterowym obsłużyły 8.605 tys. pasażerów. To o 12,4 proc. mniej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku - podał Urząd Lotnictwa Cywilnego w środę.

Najbardziej dotkliwie skutki obecnej sytuacji gospodarczej odczuły lotniska w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Gdańsku, a najmniej w Rzeszowie, Bydgoszczy, Katowicach oraz Poznaniu.

Z danych zebranych przez ULC wynika, że transport lotniczy wciąż odnotowuje spadek liczby pasażerów, jednak z miesiąca na miesiąc jest on coraz mniejszy.

W drugim kwartale tego roku liczba obsłużonych pasażerów spadła o 11,2 proc. w porównaniu z drugim kwartałem 2008 roku, a w czerwcu o 6,9 proc. w porównaniu z czerwcem zeszłego roku.

Więcej czarterów

Większy ruch lotniczy zanotowały w czerwcu jedynie lotniska w Rzeszowie i Poznaniu. W pierwszym półroczu wszystkie polskie porty odnotowały spadek liczby osób korzystających z ich usług.

Zdaniem ULC, pozytywne sygnały płyną z segmentu ruchu czarterowego, który w pierwszym półroczu wzrósł o prawie 5,7 proc., podczas gdy ruch regularny zmniejszył się o 14,1 proc.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24