Pasażerowie na wiosnę mogą przebierać w ofertach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pasażerowie będą mogli przebierać w ofertach lotów

Nowe kierunki, przewoźnicy, więcej lotów i niższe ceny - tak zapowiada się wiosna i lato na polskim niebie. Łącznie na pasażerów czeka około 80 nowych połączeń krajowych i zagranicznych. Większa konkurencja oznacza także spadek cen.

Najwięcej nowych połączeń będzie oferowanych z Warszawy. Od 16 lipca, gdy otworzy się lotnisko w Modlinie, ze stolicy polecimy tanimi liniami Ryanair. Irlandzki przewoźnik latać będzie do Brukseli, Budapesztu, Dublina, Londynu, Mediolanu, Oslo, Rzymu i Sztokholmu. Na modlińskie lotnisko wprowadzić ma się także Wizzair, który obecnie operuje z lotniska im. F. Chopina w Warszawie. Z Modlina polecimy Wizzairem do Barcelony, Bourgas, Brukseli, Cork, Doncaster, Eindhoven, Bolonii, Glasgow, Goteborga, Liverpoolu, Londynu Luton, Madrytu, Malmoe, Mediolanu, Oslo, Paryża Beauvais, Rzymu, Stavanger i Sztokholmu Skavsta.

Nowe połączenia z Warszawy zapowiada też LOT. Największym wydarzeniem jest uruchomienie lotu Warszawa-Pekin. Pierwszy samolot na tej trasie odleci 29 maja br. Rozkład przewiduje, że loty będą się odbywać trzy razy w tygodniu. Zlikwidowane zostanie jednak połączenie do Hanoi.

LOT na początku czerwca ma ponownie uruchomić też połączenia do Bejrutu w Libanie i zwiększyć częstotliwość pozostałych lotów.

Warszawa

Z Warszawy Eurolotem będzie można polecieć do Popradu-Zakopanego. Linia proponuje też wakacyjny kierunek do Świnoujścia. Lądowanie ma odbywać się w położonym kilkanaście kilometrów od Świnoujścia niemieckim Heringsdorfie.

Ze stolicy Polski będzie można polecieć też na chorwackie wybrzeże do portowego Zadaru.

Nowa polska linia lotnicza OLT Express od kwietnia uruchamia rejsy z Warszawy na trasach krajowych do Poznania, Rzeszowa, Szczecina oraz dodatkowe połączenia do Gdańska i Wrocławia. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", niskie ceny biletów wymuszą większą konkurencję i co za tym idzie - obniżki cen pozostałych przewoźników.

Norweskie linie Norwegian Air Shuttle ponownie będą latać do Bergen. Zaś włoskie tanie linie Air One otworzą dwa nowe połączenia: Warszawa-Mediolan Malpensa oraz Warszawa-Wenecja.

W sezonie letnim Warszawa znów będzie mieć bezpośrednie połączenia z Islandią. Na początku czerwca rejsy z Rejkiawiku uruchomi nowa tania linia lotnicza WOW Air (dwa razy w tygodniu). Nowe połączenia zapowiada także Island Express.

Lotnisko im. F. Chopina to największy port lotniczy w Polsce. W 2011 r. obsłużył ponad 9,3 mln pasażerów.

Kraków

Nowe połączenia uruchomione zostaną również z Krakowa. Eurolotem polecimy do Amsterdamu, Zurychu, Hamburga, Świnoujścia, Toskanii, Dubrownika, Wilna i Lwowa. Liniami OLT Express natomiast - do Gdańska, Szczecina, Poznania i Wrocławia.

Z kolei linią Volotea polecimy od 24 kwietnia z Krakowa do Wenecji. Ryanairem dotrzemy m.in. na Majorkę, do Budapesztu i Barcelony - Girony, a od 6 kwietnia - na Cypr.

Lufthansa otworzyła też połączenie do Dusseldorfu, a linie WOW - do Rejkiawiku (raz w tygodniu).

Gdańsk

Od ostatniej niedzieli marca obowiązuje nowy rozkład lotów z gdańskiego portu. Loty do Barcelony-Girony rozpoczął Ryanair, od 1 kwietnia Wizz Air uruchamia połączenie do norweskiego Trondheim, a 4 kwietnia do Haugesund.

2 kwietnia OLT Express uruchamia połączenia z Gdańska do Katowic, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia, a 7 maja do Krakowa.

Z kolei Eurolotem polecimy z Gdańska do Amsterdamu, Bremy i Aarhus - drugiego co do wielkości miasta Danii.

Z początkiem maja linie lotnicze Air Berlin rozpoczną loty z Gdańska do Berlina.

W 2011 r. gdański port lotniczy obsłużył prawie 2,5 mln pasażerów.

Wrocław

W związku z uruchomieniem we Wrocławiu pierwszej polskiej bazy Ryanaira, do oferty trafi również 7 zupełnie nowych kierunków tego przewoźnika - Malmoe, Wenecja-Treviso, Paryż-Beauvais, Bournemouth, Malta, Piza i Kreta-Chania.

Nowym połączeniem w siatce lotów jest też rejs Eurolotu z Wrocławia do Lwowa, który odbywać się będzie dwa razy w tygodniu.

W nowym rozkładzie znalazły się także m.in. połączenia do wszystkich miast-gospodarzy piłkarskich mistrzostw Europy, a także do Łodzi, Krakowa, Rzeszowa i Szczecina. Pozostały także loty do Monachium, Dusseldorfu oraz Frankfurtu nad Menem.

W ubiegłym roku port obsłużył ponad 1,6 mln pasażerów.

Łódź

Od tego tygodnia nowe połączenia zyskuje też łódzkie lotnisko im. Władysława Reymonta. Ryanair uruchomił loty do Oslo Rygge, Bristolu i Bremy. Ruszają też nowe połączenia krajowe z Łodzi do Gdańska i Wrocławia.

Obecnie Łódź ma regularne połączenia międzynarodowe także do: Dortmundu, Dublina, East Midlands, Edynburga, Liverpoolu, Londynu Luton, Londynu Stansted i Mediolanu Bergamo.

W kwietniu na łódzkim lotnisku ma być oddany do użytku nowy terminal pasażerski. Rocznie będzie mógł obsłużyć nawet 1,5 mln pasażerów.

Katowice

Z Katowic planowane jest uruchomienie trzech nowych połączeń - stolica Górnego Śląska zyska połączenie z Kopenhagą, norweskim Stavanger oraz połączenie krajowe z Poznaniem.

Jak podali w czwartek przedstawiciele lotniska, w tegorocznym sezonie wiosenno-letnim siatka regularnych połączeń z podkatowickiego lotniska w Pyrzowicach będzie obejmować 34 połączenia do 13 europejskich państw, a także 43 trasy czarterowe do 14 krajów w Europie, Azji i Afryce.

W ubiegłym roku port odprawił około 2,5 mln pasażerów.

Poznań

Nowe połączenie z Poznania to m.in. czarterowe loty do Zadaru, które mają zostać uruchomione 12 maja, a także połączenie Lufthansy do Dusseldorfu. Od 4 kwietnia loty do Bolonii rozpocznie również Ryanair.

Z Poznania operować będzie też OLT Express, którym polecimy do Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24