Najnowsze

Kłopoty na największym lotnisku we Francji. Co piąty lot będzie odwołany

Najnowsze

Autor:
ams
Źródło:
Reuters, PAP

Pracownicy lotniska rozpoczęli w piątek strajk na głównym międzynarodowym lotnisku w Paryżu Roissy-Charles de Gaulle. Linie lotnicze będą musiały w sobotę rano odwołać co piąty lot - poinformowała w piątek francuska agencja kontroli ruchu powietrznego.

Wielu pracowników naziemnych protestowało przed jednym z terminali, domagając się dużej podwyżki płac, aby złagodzić skutki wysokiej inflacji. Wewnątrz terminali tworzyły się kolejki, ponieważ niektórzy pasażerowie szukali alternatywnych rozwiązań, a inni przybyli wcześniej, obawiając się zakłóceń.

Utrudnienia na największym lotnisku we Francji

Ograniczenia potrwają od godz. 7 rano do 14. Jako bezpośrednią przyczynę prewencyjnego zmniejszenia liczby lotów podano udział w strajku strażaków służących na lotnisku, co wymusza zamknięcie niektórych pasów startowych i ogranicza przepustowość całego portu.

Oznacza to pogorszenie się sytuacji w porównaniu z czwartkiem i piątkiem, gdy również trwały strajki na lotnisku, skutkujące odwołaniem co szóstego lotu - zauważa AFP.

Utrudnienia na lotnisku Roissy-Charles de GaullePAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Daniel Bertone, sekretarz centrali związkowej CGT w grupie ADP, która jest operatorem lotniska, zapowiada, że protesty potrwają przez cały weekend i będą również kontynuowane w następną sobotę i niedzielę.

Żądania związków zawodowych

Związki zawodowe domagają się podwyżki płac dla pracowników lotniska o 300 euro netto, ten postulat został jednak odrzucony przez pracodawców. Według Bertone, ADP zgodziła się w tym tygodniu na 4-procentową podwyżkę płac. - Nie jest to poziom panującej obecnie inflacji, ale to znaczący postęp - skomentował.

Kolejki na lotnisku Paryż-Charles de GaullePAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Jak zauważają agencje, większość pracowników obsługi naziemnej lotniska nie jest jednak zatrudniona bezpośrednio przez ADP, ale poprzez linie lotnicze i całą sieć podwykonawców.

Po tym, gdy ruch lotniczy gwałtownie zmalał wskutek pandemii COVID-19, ADP i związki zawodowe zgodziły się na obniżkę płac. Pracownicy argumentują, że od tego czasu sytuacja się zmieniła - wzrosła inflacja, a zredukowany podczas pandemii personel musi sobie radzić z powracającym do normalnych rozmiarów ruchem na lotnisku. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ams

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Pozostałe wiadomości