Partia Piratów podbije europarlament?

Najnowsze


Czterech młodych Szwedów, którzy stworzyli portal Pirate Bay, przegrało sądowy proces i trafi na rok do więzienia. Paradoksalnie jednak ta porażka, może okazać się kluczem do sukcesu. Szwedzka Partia Piratów, która chce się dostać do Europarlamentu rośnie w siłę.

Już przed procesem oskarżeni mieli ogromne wsparcie na całym świecie. Kciuki za nich zaciskało 22 milionów internautów z całego świata, którzy korzystają z Pirate Bay, ściągając za darmo filmy i nagrania w 34 językach. „Jeśli zamkną Pirate Bay, będziemy go pamiętać jak atari i amigę”, „Pirate Bay już należy do panteonu sław Internetu” – pisali.

W Moskwie użytkownicy serwisu planowali wielką pikietę (jak pisał serwis Torrentfreak. com, przy pełnej akceptacji rządu). Do Sztokholmu wybierał się znany pisarz Paulo Coelho: chciał zeznawać na korzyść „piratów”.

A jednak przegrali. Gottfrid Svartholm Warg, Peter Sunde, Fredrik Neij i Carl Lundstrom zostali uznani za winnych wspierania piractwa.

Rosnąca popularność

– Jesteśmy w szoku. Ten wyrok to kompletne szaleństwo – mówi Christian Engstrom, wiceszef powiązanej z Pirate Bay Partii Piratów, która w czerwcowych wyborach wystawia kandydatów do Parlamentu Europejskiego i chce walczyć o zalegalizowanie piractwa. Podkreśla, że finał procesu nikomu się w Szwecji nie podoba, o czym świadczy gwałtowny wzrost popularności jego partii.

– W ciągu pięciu godzin od ogłoszenia wyroku zapisało się 1600 osób. Liczba członków wzrosła o 10 procent – podkreśla.

Biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze przed procesem swoje poparcie dla ugrupowania deklarowało już 20 proc. Szwedów, szanse Pirate Party na dostanie się do Europarlamentu są naprawdę spore.

Czas na Google?

Tymczasem skazani przez sąd twórcy Pirate Bay, nie przestają prowokować. W zamieszczonym w internecie filmie pytają: "skoro pozwano nas, dlaczego nie pozwać Google?". Jak podkreślają ich portal nie zawierał pirackich treści, a jedynie ułatwiał ściąganie plików od innych użytkowników - podobnie jak ułatwia to największa wyszukiwarka świata.

Źródło: tvn24.pl, "Rzeczpospolita"