PARP da kasę tylko na co dziesiąty e-biznes

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ostre kryteria PARP

160 projektów dostanie w sumie 74,7 mln zł dofinansowania w ramach rozstrzygniętego właśnie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konkursu na wsparcie e-biznesu. To mało - do rozdysponowania było ponad 320 mln zł.

Rozstrzygnięty właśnie konkurs trwał dwa miesiące (od 30 lipca do 30 września 2010 r.). Do rozdysponowania było dokładnie 320 mln 871 tys. zł. Po raz pierwszy wnioski były przyjmowane przez internet. Zmieniono też kryteria ich oceny, by dofinansowanie otrzymywały najlepiej przygotowane projekty.

Zdaniem Rafała Poździka, zastępcy dyr. departamentu społeczeństwa informacyjnego w MSWiA, to, że dofinansowanie otrzyma tylko 160 projektów - choć złożono 1850 wniosków - wynika z nowych kryteriów oceny. - Najwidoczniej przedsiębiorcy nie wzięli tak do końca pod uwagę tych nowych kryteriów i nie przygotowali odpowiednio swoich koncepcji - mówi.

W poprzednich konkursach o zakwalifikowaniu wniosku decydowała nie tylko ocena merytoryczna, ale też data jego przyjęcia. Tym razem o przyznaniu dofinansowania decydowały tylko punkty otrzymane w ramach oceny.

Poździk jest spokojny o kolejne nabory na dofinansowanie e-usług. Dodaje, że przedsiębiorcy muszą oswoić się z nowymi kryteriami oceny. Według niego, w następnym naborze znów o dofinansowanie będzie się ubiegać ok. 2 tys. projektów.

Będą kolejne nabory

Najwidoczniej przedsiębiorcy nie wzięli tak do końca pod uwagę tych nowych kryteriów i nie przygotowali odpowiednio swoich koncepcji. pozdzik

Przed kolejnym naborem Agencja planuje zorganizować spotkania informacyjne z potencjalnymi wnioskodawcami. Według Zielińskiej powinny się one odbyć się około połowy kwietnia - po ogłoszeniu kolejnego naboru, kiedy będzie już zatwierdzona dokumentacja konkursowa. Dodatkowo PARP zamierza przeprowadzić transmisję tego spotkania przez internet.

Budżet działania 8. unijnego programu Innowacyjna Gospodarka, z którego współfinansowane są e-usługi to ok. 385 mln euro (ok. 1,5 mld zł). W dotychczasowych konkursach PARP przyznała dofinansowanie w wysokości ok. 850 mln zł. Budżet jest zagospodarowany w ok. 54,5 proc.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24