Najnowsze

Papież o zarządzaniu dobrami Kościoła: Potrzebna jest przejrzystość i skuteczność

Najnowsze


Papież Franciszek powiedział w piątek, że Kościół powinien zarządzać swymi dobrami w duchu troski o potrzebujących. Potrzebna jest przejrzystość i skuteczność - mówił podczas spotkania z Radą ds. Ekonomii.

W czasie audiencji dla członków nowego watykańskiego "ministerstwa finansów", czuwającego nad wszystkimi kwestiami ekonomicznymi Stolicy Apostolskiej, papież wyraził opinię, że potrzebna jest "nowa mentalność" służby ewangelicznej w administracji Stolicy Apostolskiej. Franciszek przypomniał, że celem powołanej przez niego Rady, a także Sekretariatu ds. Ekonomii jest rozbudzenie w Kościele świadomości, że jest on odpowiedzialny za zarządzanie i ochronę swych dóbr w świetle jego misji ewangelizacyjnej i w poczuciu szczególnej troski o potrzebujących.

Watykan czekają reformy

- Nie możemy zejść z tej drogi przejrzystości i skuteczności - dodał papież. Podkreślił, że wszystko ma temu służyć. Franciszek zauważył, że do lepszej służby Kościoła przyczyni się przygotowywana obecnie reforma Kurii Rzymskiej, którą uznał za istotne wyzwanie, wymagające "wierności i ostrożności". - Nie będzie to łatwe zadanie, wymaga odwagi i determinacji - zaznaczył papież. Wskazał, że w procesie reform Rada ds. Ekonomii odgrywa szczególną rolę.

Z niedawnych zapowiedzi Watykanu wynika, że wielkiej reformy Franciszka w Kurii Rzymskiej należy oczekiwać w przyszłym roku.

Papież żegna wiernych
Papież żegna wiernychTelepace

Autor: Klim/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości