Papierosy znów drożeją

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Papierosy zdrożeją wyraźnie już w styczniu

Jeśli nie noworoczne postanowienie, to może rosnąca z dniem 1 stycznia cena papierosów skłoni palaczy do zerwania z nałogiem. Od nowego roku wchodzi w życie nowa ustawa akcyzowa. Za paczkę papierosów zapłacimy nawet 10 zł - pisze "Polska".

Do drastycznej dla naszych portfeli podwyżki cen papierosów mogliśmy się przyzwyczajać już od 2004 roku, kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Wówczas zobowiązaliśmy się, że do 2009 roku dojdziemy do unijnego poziomu podatku akcyzowego od tytoniu - przypomina dziennik.

Teraz najlepiej sprzedające się papierosy kosztują ok. 6,90 zł. W tym aż 4,70 zł płacimy za akcyzę. W przyszłym roku podatek ten ma wzrosnąć o kolejne 15 proc., tak aby osiągnąć poziom unijny - 5,5 zł za paczkę.

Jak wylicza "Polska", najdroższe papierosy od nowego roku osiągną cenę nawet 10 zł za opakowanie.

Zwalczyć przemyt

Ministerstwo Finansów zapowiada również wzmożoną walkę z przemytnikami tytoniu z Rosji, Ukrainy i Białorusi. Tam papierosy są od trzech do czterech razy tańsze niż w Polsce.

Urzędnicy planują, by ze Wschodu można było przywozić tylko jedną paczkę papierosów. Póki co, granicę można przekroczyć z dziesięcioma opakowaniami.

Źródło: Polska

Źródło zdjęcia głównego: TVN24