Państwo niemieckie kupuje bank

Najnowsze


Wkrótce dojdzie do pierwszej nacjonalizacji banku w Niemczech od czasów II Wojny Światowej. Udziałowcy monachijskiego banku Hypo Real Estate podjęli we wtorek decyzję o podwyższeniu kapitału spółki, a nowe akcje objąć ma właśnie niemieckie państwo.

Po burzliwej dyskusji oraz protestach drobnych udziałowców Hypo wniosek o podwyższenie kapitału poparło 73,95 proc. akcjonariuszy.

Ponieważ wszystkie nowe akcje obejmie państwo, jego udział w Hypo Real Estate wzrośnie z obecnych 47 proc. do 90 proc. Ponadto, rząd dokona przymusowego wykupu akcji od pozostałych udziałowców.

Tym samym nie będzie konieczne wywłaszczenie akcjonariuszy na mocy przyjętej wiosną ustawy o tzw. przejęciu ratunkowym banku, który popadł w tarapaty w związku z kryzysem finansowym.

Monachijski bank uniknął bankructwa tylko dzięki pomocy kapitałowej i poręczeniom na kwotę 102 mld euro, z których 87 mld pochodziło z kasy państwowej. W nadchodzących miesiącach Hypo Real Estate potrzebować będzie kolejnych środków.

Szef państwowego Funduszu Stabilizacji Rynku Finansowego (SoFFin) Hannes Rehm zapowiedział, że Hypo zostanie ponownie sprywatyzowany możliwie najszybciej. Jednak proces uzdrawiania spółki potrwa około trzech lat.

Źródło: PAP