Panika przed VAT

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W Polsce jest około 1,5 mln kas fiskalnych

Oblężenie w serwisach obsługujących kasy fiskalne. W kolejkach ustawiają się przedsiębiorcy, którzy chcą dostosować kasy fiskalne do nowych stawek podatku VAT wchodzących w życie 1 stycznia. - Podatnicy nie powinni mieć problemu z przestawieniem kas na nowe stawki VAT. Mogą to zrobić sami, bez potrzeby korzystania z pomocy profesjonalistów - uspokaja wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Najwięcej problemów mają sklepy spożywcze, których właściciele nie wiedzą, które produkty zaliczyć do której grupy podatkowej.

Minister uspokaja

Odpowiedzialny za podatki wiceminister Maciej Grabowski przypomina, że przedsiębiorcy będą mogli do 26 lutego sprawdzić czy dobrze naliczają VAT. Do tego czasu będą mogli wystawić korektę faktury VAT i poinformować fiskusa o pomyłce w deklaracji podatkowej.

Podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w połowie grudnia ustawa okołobudżetowa przewiduje m.in. zmianę stawek podatku VAT od 1 stycznia 2011 roku do końca grudnia 2013. W tym czasie będą obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5 proc., 8 proc. i 23 proc. Wprowadzona zostanie 5-procentowa stawka na podstawową żywność, książki i czasopisma specjalistyczne.

1,5 mln kas do przestawienia

W związku ze zmianą VAT, sklepy będą musiały dokonać zmian w swoich kasach fiskalnych. Zgodnie z danymi resortu finansów chodzi o ponad 1,5 mln urządzeń.

- Kasa fiskalna jest urządzeniem prostym, znacznie prostszym niż telefon komórkowy. Każdy podatnik może sam ją przestawić na nowe stawki - powiedział Grabowski. Wiceminister nie spodziewa się też problemów z przyporządkowaniem poszczególnych towarów do odpowiednich stawek.

Podatnik może skorygować pomyłkę

A jeżeli podatnik nie będzie wiedział, do jakiej grupy towar zaliczyć i popełni błąd zaliczając konfitury figowe do żywności nieprzetworzonej? Może tak się dziać w przypadku towarów, które dziś objęte są 7-proc. stawką VAT, bo część z nich trafi do stawki 8 proc., a część do 5 proc.

- Podatnik, który zacznie sprzedaż w styczniu czy będzie kontynuował sprzedaż w styczniu będzie składał deklarację VAT-owską w końcu lutego - do 26 lutego, więc jeżeli popełni jakiś błąd, naliczy złą stawkę - wszystko jedno czy w fakturze, czy w kasie, rzecz jasna będzie mógł złożyć korektę, jeżeli chodzi o fakturę, a jeśli chodzi o deklarację to będzie mógł ten fakt również w deklaracji uwzględnić - powiedział w TVN CNBC Grabowski.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24