Panie idą po emerytury

Najnowsze

tvn24/sxc.huJako pierwsze po emerytury z nowego systemu zgłaszają się kobiety

Ruszają wypłaty świadczeń z nowego systemu emerytalnego. Jak dowiaduje się TVN CNBC Biznes, po wypłatę takich emerytur zgłosiło się kilkanaście pierwszych kobiet.

Trzy spośród złożonych wniosków o świadczenia ZUS przekazał już do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Teraz zapadnie decyzja, czy emerytura będzie wypłacana przez ZUS, czy przez OFE, co zależy od wielkości zgromadzonego kapitału.

Prawo do świadczenia z nowego systemu mają kobiety, które ukończyły 60 lat i należą zarówno do pierwszego jak, i drugiego filaru emerytalnego. Osoba zainteresowana przejściem na emeryturę musi złożyć odpowiedni wniosek w swoim oddziale ZUS.

Skutek reformy emerytalnej

Rozpoczynające się wypłaty z tzw. drugiego filara to praktyczna realizacja reformy emerytalnej, która weszła w życie 1 stycznia 1999 roku.

Do tego dnia obowiązujący w Polsce system emerytalny był tzw. systemem repartycyjnym, co oznaczało, że nie było powiązania pomiędzy wysokością składki płaconej w okresie pracy zawodowej na ubezpieczenie społeczne, a wysokością późniejszego świadczenia emerytalnego. Był to tzw. system oparty na umowie pokoleniowej, oznaczający, że pokolenie pracujące finansowało emerytów ze swoich bieżących składek. Pozostałością takiego systemu pokoleniowego jest obecny I filar czyli ZUS, a także system starszych osób, których nie objął system obowiązujący od 1999 roku.

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24/sxc.hu