Panasonic urósł najmocniej od 1974 r. Doskonałe wyniki

Najnowsze


Panasonic, japoński elektroniczny gigant, odnotował najwyższy skok wartości akcji od 1974 roku. Powód? Lepszy aż o 68 proc. od szacunków analityków zysk za trzy ostatnie kwartały.

W pierwszych dziewięciu miesiącach roku fiskalnego, czyli od kwietnia do grudnia, zysk netto elektronicznego giganta wzrósł o 20 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej i wyniósł 730 mln dol. Eksperci ankietowani przez Bloomberga prognozowali, że będzie to tylko 435,8 mln dol. W reakcji na te informacje, notowania Panasonica na giełdzie w Tokio wzrosły o blisko 20 proc., a agencje podniosły rating firmy.

Potęga baterii

Taki skok to efekt m.in. bardzo dobrej sprzedaży akumulatorów do aut takich marek jak Toyota i Tesla. Zyski z tego tytułu sięgnęły w ostatnich trzech miesiącach 2013 roku 227,3 mln dol. w porównaniu do 7,9 mln straty w 2012 r. Spółka zakłada, że całoroczny zysk zamknie się w kwocie 1,17 mld dol. Firma postawiła na branżę motoryzacyjną powoli wycofując się z produkcji telewizorów czy elektroniki użytkowej. Zarząd planuje kontynuować restrukturyzację. - Przeprowadzamy zmiany szybciej niż pierwotnie planowano - powiedział Hideaki Kawai, dyrektor finansowy Panasonica. - Nie będziemy zwalniać - zapewnił.

Autor: rf//bgr / Źródło: Bloomberg