Pamiętaj o 1 procencie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Teraz przekazaniem jednego proc. naszego podatku na dobroczynność zajmie się urzędnik

W rozliczeniu podatku PIT za 2007 rok każdy, który będzie chciał przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego, powinien ją tylko wskazać w deklaracji. Pozostałymi formalnościami zajmie się naczelnik urzędu skarbowego - przypomina "Gazeta Prawna".

Uproszczona procedura jest stosowana po raz pierwszy w rozliczeniu za ubiegły rok. Ma to być zachęta do przekazywania części podatku potrzebującym, zwłaszcza że podatnik nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Po prostu mniej pieniędzy do swojej kasy zgarnie fiskus, bo będzie musiał podatkiem podzielić się z wybraną przez podatnika organizacją pożytku publicznego.

Obowiązki przejmuje fiskus

Przez ostatnie dwa lata obdarowanie organizacji także było możliwe, ale dużo bardziej kłopotliwe: oprócz obliczenia kwoty daru trzeba było wpłacić ją samodzielnie na konto organizacji - i to przed złożeniem rocznego zeznania podatkowego.

Obecnie podatnik, który chce podzielić się 1 proc. swojego podatku z organizacją pożytku publicznego, nie musi sam dokonywać wpłaty. Jedynie w składanym zeznaniu podatkowym powinien w odpowiedniej rubryce podać wysokość kwoty, która nie może przekroczyć sumy odpowiadającej 1 proc. naleznego fiskusowi podatku

Podatnik ma prawo wybrać jedną organizację spośród zamieszczonych w wykazie z obwieszczenia ministra pracy i polityki społecznej. Wykaz znajduje się na stronach ministerstwa.

Gdy zeznanie za 2007 rok z podaną jednoprocentową wpłatą wpłynie do urzędu skarbowego, przekazaniem pieniędzy zajmie się naczelnik tego urzędu. Ma na to trzy miesiące od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. W konsekwencji wpłaty z tytułu 1 proc. podatku z rozliczenia za 2007 rok wpłyną do organizacji pożytku publicznego najpóźniej 30 lipca 2008 r.

Podatnik, który chce obdarować organizację pożytku publicznego częścią swojego podatku, musi zmieścić się w ustawowym terminie na złożenie zeznania rocznego - czyli do 30 kwietnia 2008 r. Gdy spóźni się choć jeden dzień, wpłata nie zostanie przekazana.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24