Palacze pasują, fiskus nie traci

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Spada sprzedaż papierosów

Sprzedaż papierosów w Polsce spadła w minionym roku do 69,8 mld sztuk - informuje "Puls Biznesu". To o 2,5 mld sztuk mniej niż sprzedano rok wcześniej - podaje Krajowy Związek Przemysłu Tytoniowego.

Wszystko wskazuje na to, że polscy palacze, których jest ok. 9 mln, zaczynają się odwracać od papierosów, przynajmniej tych legalnych. Przyczynił się do tego m.in. wzrost cen, spowodowany podwyżkami akcyzy. Negatywny wpływ na sprzedaż ma także kampania antynikotynowa i być może perspektywa kolejnych podwyżek. Wiadomo bowiem, że akcyza musi jeszcze bardziej pójść w górę, by w 2009 r. osiągnąć minimalny poziom wymagany w Unii Europejskiej (64 euro na 1000 sztuk).

Klientelę tracą producenci wyrobów tytoniowych. W 2006 roku spośród siedmiu wytwórców tylko dwie firmy były rentowne. Jednym z nielicznych wygranych jest natomiast polski fiskus, który mimo spadku sprzedaży notuje dzięki akcyzie coraz wyższe przychody. W ciągu 11 miesięcy zeszłego roku wzrosły one do 11,8 mld zł, wobec 10,4 mld zł rok wcześniej. W tym roku mają one wzrosnąć o dalsze 2,3 mld zł.

"Puls Biznesu" zwraca jednak uwagę, że drastyczne podwyżki cen papierosów zwiększają atrakcyjność ich przemytu zza wschodniej granicy. Według różnych szacunków udział nielegalnych papierosów w całkowitej konsumpcji sięga od 15 do 30 proc., a przy wschodniej granicy jeszcze więcej. W ubiegłym roku Służba Celna wykryła ponad 503 mln sztuk nielegalnych papierosów.

Źródło: "Puls Biznesu"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24