Pada gigant medialny

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huTribune co. jest właścicielem 23 stacji telewizyjnych

Koncern Tribune Co., który posiada 10 dzienników, sieci telewizji kablowej i 23 stacje telewizyjne, wystąpił w poniedziałek o ochronę przepisów regulujących stan upadłości.

Koncern, który posiada m. in. takie dzienniki jak Los Angeles Times, Chicago Tribune i Baltimore Sun a także jest właścicielem zawodowego zespołu baseballowego Chicago Cubs i stadionu Wrigley Field, znalazł się w bardzo trudnej sytuacji finansowej z powodu konkurencji internetu. Nastąpił znaczy spadek dochodów z reklam i ze sprzedaży.

Zadłużenie Tribune Co., zatrudniającego ponad 20 tys. osób, ocenia się na 13 mld dol. W ub. roku koncern przejął magnat prasowy z Chicago, Sam Zell jednak nie zdołał on odwrócić negatywnych tendencji.

Ochrona przepisów o upadłości umożliwi koncernowi uporządkowanie i ustabilizowanie jego sytuacji.

Nie tylko Tribune Co. ma kłopoty

Zdaniem analityków, koncern prawie na pewno będzie musiał sprzedać część posiadanych mediów, co może okazać się bardzo trudne w okresie recesji gospodarczej i generalnie niedobrych perspektyw dla tradycyjnej prasy drukowanej.

Również inne amerykańskie koncerny medialne znajdują się w trudnej sytuacji. Jednak Tribune Co. jest pierwszym, który zdecydował się na takie posunięcie.

Dziennikarze opuszczają tonący okręt

Dotychczasowe posunięcia oszczędnościowe, takie jak sprzedaż niektórych tytułów, redukcje zatrudnienia i zmniejszenie liczby stron w poszczególnych gazetach, nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

Z poszczególnych tytułów, jak np. z dziennika Chicago Tribune, odchodzą najzdolniejsi dziennikarze.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu