Paczka po 11 zł od stycznia?

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPapierosy coraz droższe. Czasy, kiedy paczka kosztowała 6 złotych raczej już nie wrócą

Nałogowi palacze nie mają łatwo. Państwo znów chce zadbać o zdrowie swoich obywateli, podwyższając cenę paczki papierosów. Od przyszłego roku na każdą paczkę będziemy musieli wydać o ok. 90 groszy więcej - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". "Dobre", droższe papierosy kosztować więc będą już ponad 10 złotych.

Od przyszłego roku akcyza na papierosy wzrośnie o 2,57 procent, co oznacza, że za np. papierosy marki "Marlboro" płacić trzeba będzie ok. 11 złotych. Podwyżka wynika z unijnego wymogu i... słabszej złotówki.

Wszystko przez droższe euro

Zdaniem Ministerstwa Finansów, celem podwyżki akcyzy na papierosy jest spełnienie unijnego wymogu minimalnego opodatkowania akcyzą papierosów. Od 1 stycznia 2009 roku Polska jest zobowiązana przez Unię do opodatkowania akcyzą na poziomie 64 euro za 1000 sztuk papierosów. Z powodu tego, że minimalny poziom opodatkowania został określony w euro, a kurs złotego na 1 października 2009 roku będzie z pewnością niższy niż rok temu - czytamy w "Dzienniku Gazeta Prawna".

Co więcej, według zeszłorocznego kursu euro Polska mieściła się w minimum unijnym, a obecnie, w związku ze wzrostem kursu, już się w nim nie mieści.

Zdaniem ekspertów, taki ruch może spowodować wzrost wpływów budżetowych, ale i tak będzie on niewielki. Nie powinien przy tym zmniejszyć konsumpcji i zwiększyć przemytu papierosów.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu