Paczka papierosów - tylko biała

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huKE zaostrza walkę z tytoniem

Wprowadzenie jednolitych, białych opakowań na papierosy, zmniejszenie ich ekspozycji w sklepach oraz zakaz stosowania dodatków przy produkcji - takie zmiany proponuje Komisja Europejska, zaostrzając politykę antynikotynową w Europie. Eksperci alarmują, że planowana nowelizacja - zakładająca też zwiększenie akcyzy i wycofanie dopłat do produkcji tytoniu - może uderzyć w pracujących przy jego uprawie.

Uprawy tytoniu dają pracę 400 tys. osobom w Europie, w tym 60 tys. w Polsce - informuje "Puls Biznesu".

Przygotowywana zgodnie z zaleceniami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) nowelizacja unijnej dyrektywy dotycząca wyrobów tytoniowych ma zakazać stosowania wielu dodatków do ich produkcji, np. aromatyzujących czy utrzymujących wilgoć.

Unia walczy z tytoniem

Zdaniem cytowanego przez gazetę Przemysława Noworyty, dyrektora biura Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu, zakaz stosowania wielu dodatków uniemożliwi produkcję najbardziej popularnej w Europie mieszanki tytoniowej American Blend, bazującej na europejskim tytoniu odmian Burley (w Polsce 40 proc. upraw) i Wirginia.

Do końca 2017 r. wzrosnąć ma też minimalna akcyza - z 64 do 90 euro za 1000 papierosów. Wycofane też zostaną dopłaty do produkcji tytoniu, co spowoduje, że wielu polskich producentów stanie na skraju bankructwa.

Ponadto KE proponuje wprowadzenie jednolitych, białych opakowań na papierosy oraz zakaz ich ekspozycji w handlu.

Źródło: Puls Biznesu, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu