Otwarcie muzeum 9/11, Ukraina i "biznesowe Oskary". Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatCzwartek w TVN24 Biznes i Świat

W czwartek w TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się wydarzeniom w Turcji, gdzie w katastrofie w kopalni zginęło ponad 270 osób. Przyglądamy się też doniesieniom z Ukrainy, gdzie nadal niespokojnie. Wieczorem w TVN24 Biznes i Świat transmisja uroczystej gali wręczenia "biznesowych Oskarów", czyli nagród Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

Wtorkowy wybuch i pożar w głębinowej kopalni węgla brunatnego w mieście Soma w zachodniej Turcji spowodował śmierć co najmniej 274 osób - poinformował w środę turecki minister energetyki Taner Yildiz. Ratownicy wciąż prowadzą poszukiwania. Jest to najtragiczniejsza katastrofa górnicza w dziejach Turcji.

Na dzisiaj związki zawodowe zapowiadają demonstracje i ogólnokrajowy strajk. Według związkowców to rząd jest winny zaniedbaniom w kopalniach. W TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia w Turcji. Zastanowimy się, czy setki ofiar wywołają kolejną falę protestów w Turcji i czy dojdzie do obalenia premiera Erdogana?

Jaka przyszłość Ukrainy?

W TVN24 Biznes i Świat śledzimy też wydarzenia na Ukrainie. Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało w środę późnym wieczorem agencję Interfax-Ukraina, że w rejonie Kramatorska toczą się walki wojsk ukraińskich z uzbrojonymi bojownikami.

W środę były prezydent Leonid Krawczuk poinformował, że kolejny okrągły stół w celu uregulowania sytuacji na Ukrainie odbędzie się w sobotę w Doniecku. Zorganizowanie rozmów na wschodzie kraju postulowała Partia Regionów.

Czy Władimir Putin przemówi w sprawie kryzysu na Ukrainie? Na razie głos zabrał minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Stwierdził, że Ukraina nigdy dotychczas nie była tak blisko wojny domowej. W TVN24 Biznes i Świat przyjrzymy się też roli najpotężniejszego człowieka w Doniecku i najbogatszego na Ukrainie wschodniej Rinata Achmetowa.

Miliarder oświadczył, że Donbas może być szczęśliwy tylko w składzie jednej, niepodzielnej Ukrainy; ogłoszenie niepodległości czy przyłączenie tego regionu do Rosji będzie oznaczało sankcje, brak pracy i biedę. W środę "The Financial Times" zastanawiał się, dlaczego Achmetow nie jest w stanie stłumić rebelii na Wschodzie.

Otwarcie muzeum

"The National September 11 Memorial Museum", które znajduje się w miejscu World Trade Center zostało otwarte dziś po południu. W uroczystości wziął udział prezydent Barack Obama.

Przemowa Barracka Obamy podczas otwarcia muzeum

Muzeum znajduje się w tzw. strefie zero. Budowa trwała 8 lat. Przez pierwszy tydzień muzeum będą mogły oglądać rodziny ofiar zamachów.

11 września 2001 roku terroryści z Al-Kaidy wbili się porwanymi samolotami pasażerskimi w dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku oraz w budynek Pentagonu. Czwarta z porwanych maszyn rozbiła się w Pensylwanii.

Muzeum znajduje się w tzw. "strefie zero"TVN24 Biznes i Świat

Nagroda dla ludzi biznesu

Już dziś uroczysta gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Już po raz trzeci w konkursie wyróżnienia otrzymują ludzie zasłużeni dla rozwoju i promocji biznesu. Gala rozpocznie się o godz. 20.00. Transmisja w TVN24 Biznes i Świat oraz w TVN24 i na portalu tvn24bis.pl.

Proces wyłonienia finalistów w trzech kategoriach zajął pięć miesięcy. Potencjalnych kandydatów do nagrody zgłosiło 700 różnych instytucji z całej Polski. Selekcji dziewięciu finalistów dokonała złożona z 21 osób kapituła, która swoją decyzję ogłosiła miesiąc temu. Konkursowe kategorie to: "Sukces", "Wizja i Innowacja" i "Działalność społeczna". Zwycięzca każdej z trzech kategorii otrzyma 100 tys. zł.

"Świat"

W programie "Świat" o godz. 21 przśledzimy najnowsze doniesienia z wydarzeń w Turcji, gdzie przez cały dzień trwały antyrządowe zamieszki po katastrofie w kopalni w Somie.

Będziemy także przysłuchiwali się debacie kandydatów do Parlamentu Europejskiego, którą zaplanowano w Strasburgu. Gościem Bartosza Węglarczyka będzie minister Jaromir Sokołowski z Kancelarii Prezydenta.

Będziemy też mówili o relacjach Ukrainy z Unią Europejską w perspektywie możliwej zmiany układu sił w Europarlamencie. Gośćmi programu będą: szef Forum Polsko-Ukraińskiego Henryk Wujec oraz Tomasz Krawczyk, ekspert z Centrum Europejskiego „Natolin”.

"Biznes dla Ludzi"

W programie "Biznes dla Ludzi" - dziś wyjątkowo o godz. 23 - Paweł Blajer wraz z ekspertami zajmie się prawami pacjenta, poruszy temat czasu pracy, przyjrzy się różnym typom klientów oraz spróbuje odpowiedzieć na pytanie jakie błędy najczęściej popełniamy w umowie na wykończenie mieszkania.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA