Imigranci szansą dla Polski? "Wspólnie tworzyliby PKB"

Najnowsze

TVN24 BiSImigranci a rozwój gospodarczy

Historia dowodzi, że napływ imigrantów nie zawsze był powodem do zmartwień. Często to właśnie oni stanowili siłę napędową gospodarek krajów, które przyjęli przybyszów. Tak właśnie jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie imigranci w pierwszym lub drugim pokoleniu zakładają wiele znanych i dochodowych firm.

Zdaniem Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan przypomina, że Stany Zjednoczone potrafią przyciągać do siebie "mądre głowy".

- Cała polityka edukacyjna polega na przyciąganiu na amerykańskie uniwersytety zdolnych ludzi z całego świata. Część z tych osób później zostaje, bo mają szansę tworzyć wartość dodaną dla amerykańskiej gospodarki i tworzyć dobrobyt Amerykanów. Szkoda, że my takiej polityki nie mamy - powiedziała w TVN24 Biznes i Świat ekspertka. - Gospodarka USA od wieków rozwija się właśnie bazując na imigracji. Na początku to niewykształceni ludzie, ale w kolejnych pokoleniach są znacznie lepiej wykształceni i wkładają do gospodarki amerykańskiej znacznie więcej - dodała.

Warto kopiować

Robert Zmiejko ze Szkoły Głównej Handlowej twierdzi, że warto kopiować dobre rozwiązania np. z USA. - Wzorzec Amerykański może stanowić platformę do naśladowania, ale wcale nie musimy sięgać tak daleko. Wystarczy popatrzeć na najbardziej atrakcyjny kraj europy, czyli Szwajcarię, gdzie obcokrajowców jest około 20 proc. Szwajcaria to bogaty i innowacyjny kraj. Zaprosiła do siebie bardzo wielu obcokrajowców po to, aby budować wspólny know-how poprzez różne doświadczenia, języki i spojrzenia na nowe rozwiązania - mówił Robert Zmiejko.

Otworzyć granice

Jego zdaniem Polsce brakuje pełnej otwartości na osoby, który przyjechałyby nad Wisłę i wspólnie tworzyły PKB.

- To nie musiałyby być tylko osoby z UE. Wystarczy spojrzeć na służbę zdrowia. Wcześniej, czy później Polska będzie musiała otworzyć swoje granice np. na Ukraińców, którzy zasililiby naszą służbę zdrowia lekarzami i pielęgniarkami, a to zwiększyłoby nasz dobrobyt - mówił Zmiejko.

Program "Otwarcie Dnia" od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: red/ / Źródło: TVN24 BiS