Najnowsze

Otrzymałeś spadek z zagranicy? Blajer wyjaśnił, co robić

Najnowsze

Aktualizacja:
Jak otrzymać zagraniczny spadek?
TVN24 Biznes i ŚwiatJak otrzymać zagraniczny spadek?

Sprawy spadkowe nie należą do najłatwiejszych. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy osoba, po której mamy otrzymać spadek, mieszkała i umarła poza granicami Polski. Paweł Blajer wyjaśnił, jak odziedziczyć spadek np. po wujku z Nowego Jorku.

Spadkodawca w testamencie, lub w innym rozrządzeniu na wypadek śmierci, może poddać sprawę spadkową: swojemu prawu ojczystemu, prawu miejsca zamieszkania albo prawu miejsca zwykłego pobytu z chwili dokonania tej czynności lub z chwili swojej śmierci.

Podwójny podatek

W sytuacji, kiedy spadkobierca dziedziczy majątek po zmarłym w innym kraju często podlega on podwójnemu opodatkowaniu - przez polski i zagraniczny fiskus. W skrajnych przypadkach zdarza się nawet, że należne podatki przekraczają wartość samego spadku.

To, czy zapłacimy podatek od spadku zagranicznego zależy od tego, czy spadkobierca w chwili otwarcia spadku był obywatelem polskim oraz, czy należy do najbliższej rodziny spadkodawcy.

- Kluczową kwestią jest ustalenie, czy spadek znajduje się na terytorium Stanów Zjednoczonych, czy części masy spadkowej znajdują się w Polsce i czy nasz spadkodawca jest wyłącznie obywatelem polskim, polsko-amerykańskim, czy amerykańskim. Prawo w USA jest prawem stanowym, w każdym stanie będzie wyglądało inaczej. Są pewne ogólne zasady prawa federalnego, które wskazują na to, że dziedziczenie będzie odbywało się w określony sposób - podkreśliła Joanna Pluta, wspólnik z kancelarii KPP Baran&Pluta.

- Jeśli nasz spadkodawca jest tylko obywatelem amerykańskim i odziedziczyliśmy po nim nieruchomość w USA i drugą w Polsce, to odbywają się dwa postępowania spadkowe - jedno w Polsce, dotyczące nieruchomości w naszym kraju, ale pod prawem stanowym USA. Drugie postępowanie dotyczące nieruchomości lub ruchomości znajdującej się na terenie USA odbywa się przed sądem w Stanach Zjednoczonych - dodała.

Co ważne w USA do sądu nabycie spadku zgłasza notariusz lub osoba wyznaczona jako egzekutor testamentu. To on ma też za zadanie znalezienie spadkobiercy.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: mn//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości