Oto Przedsiębiorca Roku 2010

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Oto Przedsiębiorca Roku 2010

Założyciel firmy Fakro Ryszard Florek został laureatem nagrody Przedsiębiorca Roku 2010. Tegoroczny konkurs był ósmą polską edycją międzynarodowego programu Entrepreneur of the Year, organizowanego przez firmę doradczą Ernst&Young.

Kapituła konkursu nagrodziła Florka za "zbudowanie od podstaw międzynarodowego przedsiębiorstwa, które odniosło spektakularny sukces na światowych rynkach".

Fakro jest producentem znanych na świecie okien dachowych. Przedsiębiorstwo posiada 17-proc. udział w globalnym rynku. Firma produkuje pół miliona okien dachowych rocznie, z czego 70 proc. trafia na eksport. Okna Fakro są kupowane w Europie, USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii oraz w wielu krajach Azji i Afryki. Firma ma zakłady produkcyjne w Polsce, Rosji, na Ukrainie i w Chinach.

Teraz Fakro - która zwyciężyła także w kategorii "Produkcja" - będzie reprezentowała Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu "Ernst&Young World Entrepreneur of the Year" w czerwcu 2011 roku w Monte Carlo.

Najlepsi z najlepszych

Pozostali laureaci tegorocznego konkursu to: Krzysztof Gradecki (EKO Holding) oraz Piotr Woś i Paweł Woś (Piotr i Paweł) - w kategorii "Usługi", a także Marek Żołędziowski (Change Integrated) - nagroda w kategorii "Nowy Biznes". Nagrody specjalne otrzymali natomiast Lucjana Kuźnicka-Tylenda (TFP) oraz Marcin Zawadzki (Medi-System).

Finalistami tegorocznego konkursu zostali również: Stefan Jurczyk, Piotr Kapcio, Krystian Stypuła (Home.pl), Michał Kaszuba, Jacek Wojciechowicz (Centrum Badań DNA), Filip Kenig (Tilia) oraz Mikołaj Placek (Oknoplast-Kraków).

Biznesowe Oscary

W konkursie "Przedsiębiorca Roku" bierze udział rocznie ok. 10 tys. kandydatów na całym świecie. Jest on organizowany od 1986 r. W USA, gdzie zrodziła się idea konkursu, nagrody przyznawane jego zwycięzcom określa się mianem biznesowych Oskarów.

Jury - zarówno w Polsce jak i na całym świecie - ocenia kandydatów na podstawie ich osiągnięć gospodarczych. W Polsce jego przewodniczącym jest Jan Krzysztof Bielecki. Pierwszym laureatem tej nagrody był Krzysztof Pawłowski - twórca Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu. Uczelnia powstała w 1991 roku jako college pomaturalny.

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24