Oto nowe wcielenie "latającego spodka"

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
materiały prasoweTo współczesna wersja słynnej Alfy Romeo Disco Volante, która w tym roku obchodzi 60. urodziny

Ten model zaszokował motoryzacyjny świat 60 lat temu. Teraz z okazji urodzin Alfa Romeo przygotował współczesną wersję Disco Volante. Odtworzony został kształt karoserii przypominający latający spodek, ale nowa wersja jest lżejsza, bo wykonana z włókna węglowego i aluminium. Auto zadebiutuje na targach motoryzacyjnych w Genewie.

Koncepcyjna Alfa Romeo Disco Volante z 1952 roku uznawana jest za jedno z najważniejszych aut w historii włoskiej marki. Kształt karoserii przypominający latający spodek pozwolił uzyskać świetny współczynnik oporu aerodynamicznego, a design wpłynął na stylistykę samochodów na wiele lat.

W dowód uznania to właśnie ten model posłużył jako wzór do stworzenia pomnika postawionego z okazji 100-lecia Alfy.

Teraz włoska marka próbuje wskrzesić legendę "latającego spodka" na jego 60. urodziny. Styliści starali się, aby współczesny projekt w jak największym stopniu czerpał z poprzednika. Disco Volante 2012 to dwumiejscowe coupe z silnikiem z przodu.

Jego stylowe nadwozie zostało ręcznie zbudowane w małej mediolańskiej pracowni. Ponieważ wykorzystano aluminium i włókna węglowe, karoseria jest lżejsza od starego modelu. Również wnętrza obu samochodów są niemal identyczne.

Rozpędza się do 300 km na godzinę

Podwozie pochodzące z Alfy Romeo 8C zostało wybrane ze względu na jego sztywność i lekkość. Pod maską pracuje 4,7 litrowy silnik V8 o mocy 450 km. Napęd przekazywany jest na koła tylnej osi za pośrednictwem automatycznej, sześciostopniowej skrzyni biegów. Samochód ma rozpędzać się do prędkości 300 km na godzinę.

Producent przewiduje stworzenie limitowanej edycji składającej się z kilku egzemplarzy, która trafi do sprzedaży być może jeszcze w tym roku. Najpierw Włosi pokażą model na targach motoryzacyjnych w Genewie.

Na imprezie, która potrwa do 18 marca, 260 wystawców zaprezentuje 180 premier.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe