Oto najgrubsze ryby warszawskiego parkietu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESLeszek Czarnecki jest niekwestionowanym liderem

W tym roku na giełdzie najlepiej radziły sobie spółki bankiera Leszka Czarneckiego. Wartość jego portfela wzrosła aż o 70 procent - wylicza "Puls Biznesu". Z kolei "Gazeta Wyborcza" informuje, że majątek czterech największych inwestorów na warszawskim parkiecie powiększył się o 3,5 mld zł i wynosi już 13,3 mld zł.

Jak podkreśla "PB", w 2009 roku giełda rosła jak za czasów hossy. Zdecydowana większość spółek drożała, dając szansę inwestorom na odrobienie strat z bessy. Indeks WIG w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł o 46 proc., a WIG20 o 32 proc.

Wśród największych graczy z GPW niekwestionowanym liderem okazał się Leszek Czarnecki. Jak podkreśla "PB", spółki bankiera (Getin, LC Corp., Noble Bank) były najlepiej przygotowane do hossy. W rezultacie wartość jego giełdowego portfela wzrosła aż o 79,68 proc.

Lepiej niż rynek zachowywały się także akcje należące do Michała Sołowowa i Romana Karkosika. Ten pierwszy, posiadający m.in. walory spółek Cersanit, Synthos czy Echo, zyskał 52,4 proc. Drugi na akcjach m.in. Boryszewa i Impexmetalu zanotował wynik na poziomie +43,65 proc.

Nie wszyscy najwięksi inwestorzy nadążyli jednak za rosnącym rynkiem w minionym roku. Portfel Ryszarda Kreuze (Bioton, Petrolinvest, Polnord) zyskał na wartości zaledwie 0,59 proc. Z kolei giełdowe walory Zygmunta Solorza (Cyfrowy Polsat, Bioton, ATM Group) straciły 1,59 proc. - wylicza "PB".

13,3 mld zł na czterech

"Gazeta Wyborcza" pokusiła się na podliczenie zysków największych na giełdzie wyrażonych w realnych kwotach. Obliczenia dziennika odbiegają jednak nieco od wyliczeń "Pulsu Biznesu". Wynika z nich, że łączny majątek Czarneckiego, Sołowowa, Solorza i Karkosika urósł w mijającym roku do 13,3 mld zł. Liderem był Leszek Czarnecki z portfelem wartym 5,6 mld zł. Nawet w giełdowym dołku jego majątek warty był 3,5 mld zł. Przez rok zyskał 2,1 mld zł.

Od grudnia 2008 r. do grudnia 2009 r. majątek Michała Sołowowa zwiększył się z 1,8 do 3 mld zł. Majątek Zygmunta Solorza wynosi bez zmian 2,5 mld zł, a Roman Karkosik zwiększył swój z 2 do 2,2 mld zł - informuje "GW".

Źródło: "Puls Biznesu", "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES