Oto najbogatsza kobieta w Polsce

Najnowsze


Ranking najbogatszych Polek "Wprost" powstał po raz pierwszy, ale niespodzianki nie było. Na pierwszym miejscu znalazła się Grażyna Kulczyk, której majątek oszacowano na 2,4 mld złotych. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Barbara Komorowska i Aldona Wejchert.

Flagowym przedsięwzięciem przewodzącej rankingowi Grażyny Kulczyk jest Stary Browar w Poznaniu, którego rozmach zapewnił jej rozgłos i uznanie w Polsce i za granicą. Od kilku lat Kulczyk inwestuje również w Stanach Zjednoczonych w nowe przedsięwzięcia internetowe i aplikacje medyczne. Znana jest także ze swojego zamiłowania do sztuki nowoczesnej.

Kto jeszcze na podium?

Na drugim miejscu uplasowała się Barbara Komorowska, żona biznesmena i polityka Zbigniewa Komorowskiego. To właśnie od jej imienia pochodzi nazwa firmy Bakoma, jednego z największych producentów przetworów mlecznych w naszym kraju. Druga w rankingu najbogatsza Polka jest również właścicielką firmy Komagra, produkującej olej rzepakowy i spółki Polskie Młyny. Jej majątek "Wprost" wycenia na 1,49 mld złotych.

Na podium znalazła się również Aldona Wejchert, wdowa po zmarłym w 2009 r. współwłaścicielu ITI. W ITI rozpoczęła pracę w 1993r. i zajmowała się rozwojem sieci Multikino i dystrybucją filmową. Po śmierci Jana Wejcherta zdecydowała się pozostać w holdingu i jest jego największym udziałowcem. Od 2011r. była dyrektorem w radzie dyrektorów Grupy ITI, a w grudniu 2011r. dołączyła do komitetu wykonawczego Grupy ITI, a następnie objęła stanowisko wiceprezydenta. Jest członkiem rady Fundacji TVN. Jej majątek oszacowany został na 1,35 mld zł.

Kawa, kosmetyki, autobusy i leki

Na kolejnych miejscach rankingu uplasowały się: Solange Olszewska, która wraz z mężem jest właścicielką produkującej pojazdy komunikacji miejskiej firmy Solaris Bus&Coach; Anna Podniesińska, która sprowadziła do Polski zagraniczne firmy takie jak: Bata, DHL czy Ogilvy&Mather; Małgorzata Adamkiewicz, współwłaścicielka i dyrektor generalny grupy Adamed, jednej z największych polskich firm farmaceutyczno-biotechnologicznych.

Na miejscu siódmym znalazła się Teresa Mokrysz, właścicielka Grupy Mokate, a na ósmym Dorota Soszyńska, właścicielka firmy Oceanic.

Dziesiątkę najbogatszych w Polsce pań zamykają Grażyna Karkosik, największa inwestorka na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i Zyta Olszewska, wiceprezes rady nadzorczej Farmacolu, największego dystrybutora leków w kraju.

Najbogatsze Polki według "Wprost":

1. Grażyna Kulczyk - 2,4 mld zł 2. Barbara Komorowska – 1,49 mld zł 3. Aldona Wejchert – 1,35 mld zł 4. Solange Olszewska – 968 mln zł 5. Anna Podniesińska – 800 mln zł 6. Małgorzata Adamkiewicz – 700 mln zł 7. Teresa Mokrysz – 525 mln zł 8. Dorota Soszyńska – 500 mln zł 9. Grażyna Karkosik – 450 mln zł 10. Zyta Olszewska – 422 mln zł

Autor: kg/jk / Źródło: "Wprost"