Oto auto z drewna napędzane prądem

Najnowsze

Aktualizacja:
materiały prasoweAuto osiąga "setkę" w 6 s, a prędkość maksymalna to 185 km/h

To połączenie karoserii retro z nowoczesną technologią samochodów elektrycznych, czyli Morgan Electric Plus E Concept. Auto zadebiutowało na targach motoryzacyjnych w Genewie. - Chcieliśmy zobaczyć, ile frajdy może sprawić elektryczne auto sportowe, więc zbudowaliśmy takie, które pozwoli nam to sprawdzić - powiedzieli szefowie brytyjskiego producenta koncepcyjnego modelu.

Morgan jest znany ze swej konserwatywnej polityki modelowej, ale nawet Brytyjczycy postanowili otworzyć się na nowoczesność. I tak na świat przyszedł Electric Plus E Concept.

Auto, które w części sfinansowano z dotacji rządu Wielkiej Brytanii, zachowało charakter Morgana. Bazując na modelu Plus 8, zostało zbudowane z drewna i aluminium. Ale choć styl nadwozia zatrzymał się na latach 50. XX wieku, wóz pod maską skrywa największą nowość - silnik elektryczny, który napędza tylne koła.

Z silnikiem współpracuje 5-stopniowa skrzynia manualna. A o to, by wszystko przebiegało bez problemów, dba elektronika.

- To pozwala wykorzystać energię bardziej efektywnie, szczególnie przy dużych prędkościach, a także zapewnia szybsze przyspieszenie - wyjaśnił podczas prezentacji w Genewie Neil Heslington, dyrektor zarządzający firmy Zytek, produkującej motory elektryczne.

"Setka" w 6 sekund

Producenci podali, że prototyp ważący 1250 kg osiąga "setkę" w 6 sekund, a prędkość maksymalna wynosi 185 km na godzinę. Energia magazynowana jest w litowo-jonowych bateriach, które w pełni naładowane pozwalają na przejechanie nawet 195 km.

Samochód tak bardzo spodobał się podczas targów motoryzacyjnych w Genewie, że prawdopodobnie trafi do produkcji seryjnej.

Na Geneva Motor Show 2012, która potrwa do 18 marca, 260 wystawców zaprezentuje 180 premier.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe