Oto 5 najlepszych gospodarek 2013 r.

Najnowsze

sxc.hu, Steve Evans/CC BY, lpisking/CC BY SA, sam garza/CC BY, Cayambe/CC BY SAOd Luksemburga do Sudanu Południowego

Tych pięć krajów mogło się w mijającym roku pochwalić najbardziej imponującymi wskaźnikami gospodarczymi. W zestawieniach przygotowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie miały sobie równych - choć każda pod innym względem.

1. Brunei - Najniższy dług publiczny

Malutki azjatycki sułtanat praktycznie nie ma zadłużenia - wynosi ono zaledwie 2,4 proc. PKB. Bogactwo kraju opiera się głównie na złożach ropy i gazu. Mieszkańcy kraju nie płacą podatku dochodowego, PKB per capita jest drugim najwyższym w Azji południowo-wschodniej, a rządzący krajem sułtan Hassanal Bolkiah jest uznawany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Ostatnio Brunei stawia na rozwój sektora bankowego i turystyki, bo zapewniające mu dobrobyt złoża węglowodorów są bliskie wyczerpania.

2. Gwinea Równikowa - Najwyższy wskaźnik inwestycji

Wartość inwestycji w 2013 r. w tym małym afrykańskim państwie była równa 61,3 proc. PKB. Większość była związanych z eksploatacją bogatych złóż ropy, które odkryto w Gwinei Równikowej w latach 90. To właśnie dzięki nim PKB na mieszkańca jest w tym kraju najwyższy w Afryce. Ropa i jej pochodne eksportowane są do Ameryki Północnej, Europy i Azji. Największym odbiorcą jest Japonia. Dochody z ropy pomogły rozwinąć infrastrukturę i poprawić warunki bytowe wielu mieszkańców, ale Gwinea wciąż zmaga się z problemami takimi jak bieda, czy choroby.3. Sudan Południowy - Najszybszy wzrost gospodarczyPowstały zaledwie 2 lata temu kraj jest obecnie na krawędzi wojny, a jego mieszkańcy są jednymi z najbiedniejszych w Afryce. Dlatego jego obecność w zestawieniu może wydawać się zaskakująca. Jednak wzrost gospodarczy, który zanotował w tym roku Sudan Południowy, nie ma sobie równych na świecie - wstępne szacunki mówią o dynamice na poziomie 24,7 proc. Kraj zawdzięcza to jednak głównie faktowi, że konflikt z sąsiednim Sudanem doprowadził do wstrzymania wydobycia ropy naftowej w 2012 r. Dlatego, gdy w 2013 r. wydobycie wznowiono, wskaźniki ekonomiczne skoczyły. Tym bardziej, że gospodarka Sudanu Południowego niemal w całości oparta jest na właśnie na ropie.4. USA - Największa gospodarka Tu zaskoczenia nie ma. Amerykanie od lat okupują pierwszą pozycję w rankingu największych gospodarek świata. W 2013 r. ich PKB wyniesie ok. 16,7 biliona dolarów. Drugie w kolejności Chiny są daleko w tyle - ich produkcja wyniesie w tym roku ok. 8,94 bln dol. Wydaje się też, że USA najgorsze mają za sobą i po kilku latach kryzysu wracają na ścieżkę szybkiego wzrostu.5. Luksemburg - Najwyższy PKB per capita110 tys. dol. rocznie na każdego mieszkańca czyni malutki Luksemburg bezkonkurencyjnym już drugi rok z rzędu. Po piętach depcze mu jednak Katar, gdzie wskaźnik ten wynosi 104 tys. dol. Luksemburg opiera swe bogactwo na bardzo rozwiniętym sektorze usług finansowych.

Autor: //bgr/kwoj / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu, Steve Evans/CC BY, lpisking/CC BY SA, sam garza/CC BY, Cayambe/CC BY SA