Nowe oszustwo "na zwrot podatku". Przestępcy chcą wyłudzić dane do bankowości

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Doradca podatkowy o zmianach w PIT i rozliczeniu za 2022 rok
Doradca podatkowy o zmianach w PIT i rozliczeniu za 2022 rokTVN24 BiS
wideo 2/12
Rozliczenie PIT za 2022 rok

Zespół CERT Polska wydał komunikat w sprawie nowego zagrożenia w sieci. Przestępcy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową i Ministerstwo Finansów wysyłając wiadomości o rzekomym zatwierdzeniu zwrotu podatku. W ten sposób chcą wyłudzić nasze dane. 

Zespół CERT Polska przestrzega przed wiadomościami e-mail rozsyłanymi rzekomo przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) oraz Ministerstwo Finansów. W mailach, które trafiają na skrzynki Polaków pojawia się informacja o "rzekomym zatwierdzeniu zwrotu podatku".

Warto zauważyć, że maile, które przykładowo udostępnił CERT wyglądają bardzo wiarygodnie. Nie ma w nich błędów językowych, fałszywe strony internetowe wyglądają łudząco podobnie do tych prawdziwych. Osoba nie znająca przepisów czy sposobu postępowania przez te instytucje mogłaby dać się nabrać i kliknąć w linki umieszczone w mailach.

Oszuści chcą wyłudzić dane do bankowości

To jednak jest oszustwo. Forma "phishingu", czyli wyłudzenia danych osobowych poprzez podszycie się pod znaną osobę, instytucję, czy też urząd. Oszuści chcą zdobyć w ten sposób nasze dane dostępu do bankowości internetowe.

Pod żadnym pozorem nie należy otwierać mailów pochodzących rzekomo od resortu finansów czy też skarbówki i nie klikać w linki, które mogą się w nich zadawać. Jeśli mamy wątpliwość co do otrzymanej wiadomości, to powinniśmy zadzwonić do urzędu/instytucji, od której on ma pochodzić.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości