Oszuści ukrywają zyski w Szwajcarii. 80 proc. ma tam konto

Najnowsze

ShutterstockFrancuski fiskus odzyskał 230 mln euro

Konto bankowe w Szwajcarii miało 80 proc. spośród ponad 15 tys. francuskich oszustów podatkowych - informuje minister ds. budżetu Bernard Cazeneuve. To liczba oszustów, która zgłosiła swoje dochody prosząc o uregulowanie swojej sytuacji Budżet Francji zyskał dzięki temu 230 mln euro.

Zakończono już ponad 2,6 tys. postępowań w sprawie niepłacenia podatków, dzięki czemu fiskus odzyskał 230 mln euro - informuje minister w komisji finansów w izbie niższej francuskiego parlamentu.

Efekt skandalu

W wyniku skandalu wokół byłego ministra ds. budżetu Jerome'a Cahuzaca, Cazeneuve ogłosił zaostrzenie walki z uchylaniem się od płacenia podatków. W marcu 2013 r. Cahuzac musiał podać się do dymisji, gdy przyznał, że miał tajne konto bankowe w Szwajcarii i unikał płacenia podatków.

Cazeneuve obiecał lżejsze kary dla oszustów, którzy oddadzą się w ręce fiskusa. Minister poinformował, że obecnie robi to średnio 150 osób tygodniowo.

Minister dodał, że według danych z 7 lutego 76 proc. spośród 15 813 oszustów miało co najmniej jedno konto bankowe za granicą. Na 10 proc. z nich zgromadzono poniżej 100 tys. euro, a "na wielu większe sumy" - mówi Cazeneuve.

Bezpiecznie jak w Szwajcarii

80 proc. kont bankowych należących do oszustów podatkowych znajduje się w Szwajcarii. Na drugim miejscu jest Luksemburg, z 7 proc. kont.

Autor: msz//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock