Oszuści paliwowi mogą wyłudzać VAT na 7 mln zł dziennie. Fiskus mówi dość!

Najnowsze

sxc.hu Według szacunków Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego w 2013 r. na wyłudzeniach VAT w branży paliwowej skarb państwa stracił 4 mld zł

Trwa duża akcja kontroli skarbowej w branży paliw - informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu". Jej celem jest ograniczenie wyłudzeń VAT, sięgających nawet 7 mln zł dziennie.

Akcja polega na szczegółowej kontroli wszystkich cystern, przywożących do Polski białoruski i rosyjski olej napędowy z terenu Litwy przez przejście graniczne w Budzisku.

Bierze w niej udział ok. 50 pracowników wszystkich urzędów kontroli skarbowej z tzw. ściany wschodniej.

Tysiące litrów

Każdej doby z Litwy do Polski przyjeżdża ok. 300 cystern z olejem napędowym. Z ustaleń funkcjonariuszy wywiadu i kontroli skarbowej wynika, że ta ilość paliwa może posłużyć do wyłudzeń VAT na kwotę nawet 7 mln zł dziennie. Zapewne nie wszystkie transporty są "lewe", ale o wielkiej skali procederu może świadczyć to, że już w pierwszych dwóch dniach nasilonych działań urzędników fiskusa liczba cystern z Litwy spadła z ok. 300 do kilkudziesięciu na dobę.

Wiele ciężarówek zatrzymało się przy tym w lasach i na parkingach przed punktami kontrolnymi, najwyraźniej czekając na koniec kontroli. Według szacunków Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego w 2013 r. na wyłudzeniach VAT w branży paliwowej skarb państwa stracił 4 mld zł.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu