Oszczędzaj paliwo - i pieniądze

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Celem akcji jest ograniczenie emisji CO2

W dobie galopujących cen ropy, dobrze jest wiedzieć, jak ograniczyć do minimum zużycie paliwa, a co za tym idzie - oszczędzać pieniądze. Powstał praktyczny poradnik dla każdego zmotoryzowanego Europejczyka.

Komisja Europejska wraz z Europejskim Stowarzyszeniem Przemysłu Naftowego rozpoczęła kampanię "Oszczędzaj nie tylko paliwo". Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie emisji CO2 przez pojazdy, a kampania ma być elementem unijnej walki ze zmianami klimatycznymi.

- Sposób, w jaki jeździmy, ma istotne znaczenie nie tylko dla nas, naszych rodzin i innych osób. Ma on również wpływ na nasze środowisko naturalne - informuje oficjalna strona projektu.

Kilka ważnych zasad

Utrzymuj samochód w dobrym stanie i regularnie sprawdzaj poziom oleju - brzmi pierwsza zasada, do której przestrzegania namawia KE. Komisja wyjaśnia, że odpowiednio utrzymane samochody są bardziej ekonomiczne w użytkowaniu i emitują mniej dwutlenku węgla do atmosfery.

Na specjalnie przygotowanej stronie www.savemorethanfuel.eu można znaleźć w sumie 10 zasad, których powinien przestrzegać każdy kierowca. Wśród nich jest m. in. zamykanie okien podczas jazdy. Otwarte okna powodują, że auta stawia większy opór powietrzu, a to radykalnie zwiększa zużycie paliwa.

Oprócz strony internetowej przygotowane zostały specjalne ulotki, które mają być wkrótce dostępne na 45 tysiacach stacji benzynowych w całej Europie.

Ambitna strategia

Przedstawiona w zeszłym roku strategia KE zakłada, że do 2012 roku tylko emisję CO2 z samochodowych silników trzeba będzie ograniczyć do 130 g/km. Pozostałe 10 gramów na kilometr ma być zaoszczędzonych właśnie dzięki zmianie nawyków kierowców, a także poprawie innych eolementów samochodu (opony, energooszczędna klimatyzacja) i większemu użyciu biopaliw. Obecna średnia emisja w nowych europejskich autach to ok. 160 g/km.

Zdaniem unijnego komisarz ds. energii Andris Piebalgs, aby zużywać mniej paliwa, a przy tym oszczędzać pieniądze, należy jeździć "inteligentniej".

Źródło: PAP, savemorethanfuel.eu

Źródło zdjęcia głównego: TVN24