Ostatnie trzy statki z Gdyni

Najnowsze

TVN24To będą ostatnie trzy statki z Gdyni?

Dwa samochodowce oraz kontenerowiec ma wyprodukować do końca maja stocznia Gdynia - podaje biuro prasowe spółki po piątkowym spotkaniu rady wierzycieli stoczni.

Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała jednocześnie, że rada wierzycieli stoczni Gdynia zaakceptowała na piątkowym posiedzeniu plan produkcyjny spółki na 2009 rok. Przewiduje on budowę trzech statków do końca maja br.

Mirosław Piotrowski z biura prasowego stoczni powiedział, że dwa samochodowce mają trafić do firmy zajmującej się żeglugą morską z Wysp Man (Ray Car Carriers Limited), natomiast kontenerowiec jest zamówieniem niemieckiego armatora.

W ub.r. Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, którą polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca br. na sprzedaż majątku obu stoczni. Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5200 osób, w Szczecinie - niespełna 4 tysiące).

Szczegóły związane z wyprzedażą majątku oraz zwolnieniami zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia. Sprzedaż majątku stoczni Szczecin i Gdynia zostanie ogłoszona odpowiednio 9 i 16 marca; ma się odbyć w otwartym, nieograniczonym przetargu. Specustawa nie gwarantuje produkcji statków w sprzedanych stoczniach.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24