Najnowsze

Ostatnie dni na wybór: ZUS czy OFE. A co, jeśli zmienicie zdanie?

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatKto odziedziczy twoje składki emerytalne?

Jeszcze tylko cztery dni zostały Polakom na wybranie, gdzie będą odkładane składki na ich emeryturę - czy tylko w ZUS, czy jednocześnie w ZUS i OFE. Kolejna okazja na zmianę decyzji dopiero za dwa lata.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia 2013 roku, od 1 kwietnia do 31 lipca ubezpieczeni mogą zdecydować czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była dzielona i trafiała do OFE oraz na subkonto w ZUS, czy w całości była odkładana w ZUS.

I tak wszystko trafi do ZUS

Ubezpieczony, który chce, by część jego składki emerytalnej trafiała też do OFE, musi wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS. O tym, jak to zrobić piszemy w artykule "ABC reformy emerytalnej. 10 faktów o ZUS i OFE. Przeczytaj zanim zdecydujesz". Jeżeli ubezpieczony chce, aby jego składki trafiały wyłącznie do ZUS, nie musi składać żadnej deklaracji.

Jednak bez względu na to co wybierzemy, wypłatą emerytur i tak będzie zajmował się ZUS. Zgodnie z przepisami, na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Kolejna okazja za dwa lata

Co ważne, decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji ws. oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne będą otwierane co cztery lata.

Liczba członków OFE na koniec maja wynosiła 16,7 mln osób. Jak już pisaliśmy, na razie 0,91 mln wyraziło chęć pozostania w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Autor: rf/km / Źródło: PAP, tvn24bis.pl