Ostatni z afery w ZUS na wolności

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Były szef ZUS w Szczecinie ma zarzuty o korupcję

- Były dyrektor regionalnego Oddziału ZUS w Szczecinie Tadeusz D. opuścił w piątek areszt po wpłaceniu kaucji w wysokości 200 tys. zł - poinformował jego adwokat Andrzej Preiss. D. jest podejrzany o korupcję. Spędził w areszcie pół roku.

We wtorek areszt opuścił były prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Sylwester R., także po wpłaceniu kaucji w tej samej wysokości.

Sylwester R. i Tadeusz D. trafili we wrześniu ub. roku do aresztu. Prokuratura postawiła Sylwestrowi R. 12 zarzutów, a Tadeuszowi D. 14 zarzutów dotyczących łapownictwa i czerpania korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją. Śledztwo w sprawie korupcji w ZUS trwa od czerwca 2008 roku. W sprawie jest pięciu podejrzanych. 8 września 2009 zatrzymali ich funkcjonariusze ABW.

Za wręczanie łapówek grozi do ośmiu lat więzienia. Za ich przyjmowanie, połączone z zachowaniem stanowiącym naruszenie przepisów prawa lub uzależnianiem od łapówki wykonania czynności służbowej, grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Do 10 lat więzienia grozi też za przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24