Ostateczny projekt budżetu na progu Sejmu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESBędzie mniejszy deficyt?

Ostateczny projekt budżetu znajdzie się w Sejmie jeszcze w czwartek - zapowiedział poseł Zbigniew Chlebowski. Autopoprawki rządu na 4 mld zł oszczędnościami przeznaczają oszczędności m.in. na podwyżki dla nauczycieli.

Zdaniem wiceminister finansów Elżbiety Chojnej-Duch, przyszłoroczne oszczędności to zasługa m.in. tegorocznych wysokich wpływów do budżetu.

- Są duże wpływy do budżetu i uda się sfinansować więcje wydatków na 2008 rok – mówiła Chojna-Duch w TVN CNBC Biznes. Dodała, że obniżenie deficytu to jeden z priorytetów ministra finansów Jana Rostowskiego.

W opinii ekonomisty Janusza Jankowiaka obniżanie potrzeb pożyczkowych państwa ulży i budżetowi - który mniej pieniędzy przeznaczać będzie na obsługę zadłużenia - i przedsiębiorcom, z którymi Skarb Państwa nie będzie konkurował o kredyty. - Tylko tak można przerwać tę spiralę deficytu, a minister Rostowski zobowiązał się do ambitnych czynów – tłumaczy ekspert.

Projekt budżetu na przyszły rok w wersji Platformy Obywatelskiej zakłada deficyt w wysokości 27 miliardów złotych - o 3 miliardy niższy, niż zakładała tegoroczna ustawa budżetowa i o półtora miliarda mniej, niż przewidywał projekt budżetu przedstawiony przez PiS.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES