Ostachowicz, państwowe spółki i groźby Rosji. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze


W piątek w TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się państwowym spółkom i pytamy, czy Igor Ostachowicz, który jednak nie będzie pracował w Orlenie, otrzyma odprawę? Jesteśmy na Ukrainie i w Rosji, ale pytamy też o zagrożenie terrorystyczne w Europie.

Zamieszania wokół nominacji Igora Ostachowicza na członka zarządu Orlenu ciąg dalszy. Według Ministerstwa Skarbu Państwa miał wzmocnić zarząd w zakresie komunikacji korporacyjnej i odpowiadać m.in. za pozyskiwanie funduszy rozwojowych. Według wyliczeń mediów Ostachowicz na nowym stanowisku miałby zarabiać ok. 2 mln zł rocznie. Jednak, jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN24, a następnie potwierdziła sama spółka, Ostachowicz nie będzie pracował w Orlenie. Czy jednak dostanie odprawę? W TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się państwowym spółkom i pytamy, w jaki sposób działają i czy takie postępowanie - powołanie, a potem odwołanie ze stanowiska - jest poważnym zachowaniem.

Rosja i Ukraina

W TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się sytuacji na Ukrainie i działaniom Rosji. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział w czwartek realizację ponad 60 reform i programów specjalnych ujętych w jego planie przemian o nazwie "Strategia 2020". Ich celem jest szybkie przystosowanie państwa do standardów obowiązujących na Zachodzie. Z kolei Rosja grozi Zachodowi przerwaniem dostaw gazu. Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak w wywiadzie dla piątkowego wydania niemieckiego dziennika "Handelsblatt" ostrzegł, że Rosja przerwie dostawy gazu, jeżeli kraje UE będą nadal sprzedawać pochodzący z Rosji surowiec Ukrainie.

ONZ przed reformą?

Analizujemy też wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego na 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak powiedział podczas niego prezydent, Polska opowiada się za reformą Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podkreślał, że Rada okazała się mało skuteczna w obliczu konfliktów na Ukrainie i w innych regionach świata.

Terroryzm u bram Europy?

Francuskie władze poinformowały w czwartek, że zwiększą bezpieczeństwo w transporcie i miejscach publicznych po zabiciu francuskiego turysty przez islamistów w Algierii. Paryż jest gotów wesprzeć wszystkie państwa, które zwrócą się doń o pomoc w walce z terrorem. Z kolei brytyjski premier David Camerona powiedział w środę w ONZ, że Iran powinien pomóc w rozwiązaniu konfliktu w Syrii. Cameron zapowiedział też, że zwróci się do parlamentu o zgodę na przyłączenie się do nalotów na IS w Iraku. W TVN24 Biznes i Świat analizujemy, na ile realne jest zagrożenie terrorystyczne w Europie.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat